Najnowszy numer „Design Alive” już w sprzedaży. A w nim powrót do korzeni

Poszukiwanie korzeni, droga do źródła, momenty zapamiętane. W najnowszym numerze magazynu „Design Alive” sięgamy do przeszłości ludzi, miejsc i rzeczy, do różnorodnych historii i wiedzy pokoleń, które nas ukształtowały i wpłynęły na to, jak pracujemy, mieszkamy – jak żyjemy. Nasyceni przedmiotami i budynkami bez kontekstu, cały czas poszukujemy czegoś wyjątkowego. Doceniamy więc obiekty sprzed lat. Karmimy naszą kolekcjonerską pasję.

Katarzyna Andrzejczyk-Briks w wywiadzie z Agnieszką i Piotrem Kuchcińskimi nie pyta o proces projektowy. „Widzieć wszystko” to rozmowa o spotkaniu, fascynacji drugą osobą, o dzieciństwie, lasach, łąkach i bloku w Chodzieży, to w końcu niezwykła szansa, by poznać jednego z najlepszych polskich projektantów od całkowicie innej strony – tej rodzinnej, domowej.

Z poznańskiego Grunwaldu przenieśliśmy się na warszawską Saską Kępę, gdzie w przedwojennej „Białej willi” projektu Lucjana Korngolda i Piotra Lubińskiego rozmawiamy o kolekcjonowaniu – sztuce dostrzegania i doceniania obiektów sprzed lat. Emilia Obrzut z Patyna.pl oraz Norbert Redkie, Bartłomiej Kraciuk i Hubert Karsz z Grupy Warszawa opowiadają nam swoje historie miejsc i rzeczy. Rozmawiamy o fascynacji architekturą i meblami, o wspólnym tworzeniu atmosfery i łączeniu biznesu z kulturą.

– Architektura to urządzenie świata – powiedział Aleksander Franta, którego sztuka projektowania stała się bohaterem filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia budowy dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu powstał film dokumentalny w reżyserii Ewy Trzcionki i pod naszym patronatem. – Dla jednych arogancki gwałt na krajobrazie, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury – pisze Mateusz Bielesz, producent i pomysłodawca filmu, który dla nas przeniósł opowieść filmową na łamy magazynu, przybliżając początki legendarnych „piramid”.

Przed nami lato. Dlatego już teraz zaczęliśmy podróż w różnorodne miejsca i światy. Zaczynamy nad morzem z Gdynia Design Days. Następnie Sztokholm, w którym Monika Brauntsch odkrywa podziemną galerię. Megi Malinowska w „Surwiwalu” zachęca do poszukiwania „ciszy” równie cichej co w jej kanadyjskiej przygodzie, a Magda Korcz i Anna Pięta przenoszą nas w czasie, sięgając do historii mody i osobowości je tworzących. W „Poleconym” wyszukaliśmy idealne miejsca na wakacje, w których główną rolę odgrywa natura. Dla wielbicieli miejskich przygód przedstawiamy brukselskie Art Deco w obiektywie Marka Swobody i wenecką Casa Flora, gdzie przyroda wdziera się w świat architektury.

Jak zawsze, nie zabraknie przeglądu nowości wyposażenia wnętrz w podsumowaniu europejskich targów. Do tego premiery i nowe kolekcje polskich projektantów mody, a także sesja produktowa – specjalnie na letnie dni. „Zderzenia. Zdarzenia”, czyli kultura w wielu odsłonach, „Półka” z dobrymi książkami na wakacje i „Mocne Plecy” wybrane przez Dorotę Stępniak.

A na koniec początek. Okładka. „Rzeczy Warszawskie”, czyli plakat promujący główną wystawę odnowionego Muzeum Warszawy. Autorem zdjęcia jest Jacek Kołodziejski, który obiektom z ekspozycji nadał wspaniałą „narrację”. Cieszymy się, bo podobnie jak kuratorzy wystawy, traktują prezentowane obiekty jako świadków wielowątkowej historii miasta, tak i my, w kolejnym wydaniu magazynu „DA” chcemy sięgać do korzeni z każdą opowiedzianą przez nas historią.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: