ZMARŁ LUBOMIR TOMASZEWSKI

TEKST: INGA WAWRZYSZKIEWICZ, ZDJĘCIE: MATERIAŁY PRASOWE

NOWY JORK 21.11.2018

DESIGN LUDZIE WYDARZENIA

15 listopada w wieku 95 lat zmarł Lubomir Tomaszewski. W historii polskiego wzornictwa zapisał się jako wybitny projektant ceramiki – autor słynnych iwupowskich figurek oraz innowacyjnych na skalę światową serwisów do kawy. Stworzył kilkadziesiąt projektów ceramiki użytkowej, które wciąż zachwycają nowatorstwem wzorów.

Urodził się w 1923 roku w Warszawie, był żołnierzem AK, walczył w  Powstaniu Warszawskim. Artysta plastyk, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Równolegle studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jeszcze jako student brał udział w odtworzeniu rzeźb na warszawskiej Starówce. Zdobył też nagrodę w konkursie na otoczenie Pałacu Kultury i Nauki.

Stał się współtwórcą nowego kierunku w sztuce – emocjonalizmu. Uważany jest za legendę polskiego i światowego wzornictwa, jednego z najważniejszych projektantów porcelany figuralnej i serwisów kawowych produkowanych w Ćmielowie. 

Jego prace znajdują się w najważniejszych muzeach w kraju oraz kolekcjach sztuki w USA, Ameryce Południowej, Europie i Japonii, w tym w zbiorach największego muzeum wzornictwa na świecie – Victoria & Albert Museum w Londynie.

W 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał aż do śmierci.