Współczesna interpretacja barokowej ikonografii

Ende to marka tworząca wyjątkową ceramikę; wszystkie obiekty z ogromną starannością wykonywane są ręcznie we wrocławskiej pracowni. Ostatnia kolekcja Ende stworzona została we współpracy z artystką wizualną Beatą Rojek znaną pod pseudonimem Brojek.

Biała ceramika z niebieskim rysunkiem i złotymi akcentami powstała z fascynacji chińską porcelaną, która w XVII wieku za pośrednictwem Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej pojawiła się na rynku europejskim. Była tak popularna, że szybko doczekała się imitacji w postaci fajansu produkowanego w Delft, fascynując wówczas malarzy martwych natur i stając się częstym elementem kompozycji vanitatywnych.

Brojek połączyła wizualnie charakterystyczną biało-błekitną porcelanę z bogatą w symbole i alegorię barokową ikonografią. Grafika z chłopcem dosiadającym grzbietu delfina pojawiająca się na kubkach i filiżankach została zainspirowana sztychem z Ikonologii Caesara Ripy. Ta wydana w 1593 książka stała się klasyczną pozycją dla nowożytnych artystów, stanowiła bowiem zbiór wszelkich mitologicznych i alegorycznych przedstawień. Według Ripy usposobienie przyjemne, łatwe i przyjazne wyobrażone ma być właśnie przez delfina. Chłopiec na jego grzbiecie nawiązuje do opowieści o delfinie uwolnionym przez chłopca z sieci rybaków i uleczonym z ran, za co przypływał do niego do brzegu i nastawiał mu swój grzbiet, dlatego oprócz miłego usposobienia delfin symbolizuje również wdzięczność.

Współczesny w wyrazie design w połączeniu z fasynującym światem barokowej symboliki zaowocował całą kolekcją, w której odkrywać można symbole ziemskich przyjemności wraz z kubkiem Pleasure, bądź zagłębić się w znaczenie scenografii będacej tłem najnowszej kolekcji, gdzie formę barokowej fontanny okalają stworzenia z morskich głębin, a całość nawiązuje do mitycznego źródła młodości, z którego każdy może skorzystać. Zgodnie z barokowymi założeniami empiryzmu najnowsza kolekcja ceramiki Ende+Brojek wpisuje się w poznawanie świata za pomocą zmysłów i doświadczenia.

Ende to wrocławskie studio założone przez Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego – projektantów i absolwentów ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2012 roku. Firma zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem współczesnych wyrobów porcelany użytkowej.

Więcej na: www.endeceramics.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Redefinicja wazonu

Redefinicja wazonu

Warszawa | 7 września 2022

Ceramiczny manifest a może świętokradztwo? Arkadiusz Szwed przełamuje schematy