WOUTER SCHEUBLIN: MEBLE KTÓRE CHODZĄ

MM

24.8.2011

RZECZY

Projekty Woutera Scheublina często nazywa się kinetycznymi. A to dlatego, że potrafią chodzić. Powstał już chodzący stół oraz chodzący regał na książki. Niedawno holenderski dizajner stworzył schowek na whiskey, które wprawdzie nie spaceruje, lecz skrywa w sobie jeden z najcenniejszych gatunków whiskey - Glenmorangie Pride 1981, której butelka kosztuje 2,5 tys. funtów.

Etui na whiskey składa się z kilku elementów konstrukcyjnych, otwiera się z łatwością, a przede wszystkim chroni butelkę z cennym trunkiem, najszlachetniejszym z wszystkich powstałych pod szyldem Glenmorangie. Skrzynkę wykonał z drewna oraz stali nierdzewnej.

Zapewne nie byłoby tego zlecenia dla Holendra, nad którym pracował wspólnie z Laurencem Brabantem, twórcą karafek Baccarat, gdyby nie wcześniejsze spektakularne realizacje, które były prezentowane m.in. na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, i gdzie spotkały się z dobrym przyjęciem. To przede wszystkim chodzący stół, który wprawiony w ruch może swobodnie się przemieścić bez konieczności dźwigania ciężkiej konstrukcji.

Innym jego projektem był chodzący regał na książki, który poruszony potrafi również zmienić swoje położenie, a ponadto wykonuje ruchy podobne do naturalnych kroków, wykonywanych przez pieszych.

Wynalazki Scheublina, choć nie zawsze akceptowane (projektant np. bywał pytany o zasadność chodzącego stołu - przecież nie przenosimy go z miejsca na miejsce zbyt często) z pewnością jednak nie tylko ukazują piękno wpisane w mechanikę ale również stawiają pytania o nasze postrzeganie statycznych przedmiotów.

W roku projektant, którego studio mieści się w Eindhoven, wspólnie z Lotty Lindeman stworzył Chair 2011, krzesło wykorzystujące lekką linową konstrukcję, a tworzące je elementy sprawiają, że w czasie użytkowania czujemy jakbyśmy unosili się w przestrzeni.

Więcej: www.wouterscheublin.com


Chodzący stół - wprawiony w ruch może swobodnie się przemieścić bez konieczności dźwigania ciężkiej konstrukcji. fot. Materiały prasowe

Chair 2011, krzesło wspierające się na linach. fot. Materiały prasowe

Skrzynka na whiskey Glenmorangie Pride 1981. fot. Materiały prasowe