VILLA NECCHI CAMPIGLIO. OAZA PIĘKNA I SPOKOJU [ZDJĘCIA, WIDEO]

TEKST: IWONA GACH, ZDJĘCIA: WOJCIECH TRZCIONKA I MATERIAŁY PRASOWE

MEDIOLAN 12.4.2015

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Po raz pierwszy do Villi Necchi Campiglio przywiodło mnie pragnienie chwilowej choćby ucieczki od intensywności i krzykliwości targowych doświadczeń podczas Milan Design Week.

Kierunek wskazał obejrzany niegdyś film w reżyserii Luki Guadagnino „Jestem miłością” („Io sono l’amore”), w którym brytyjska aktorka Tilda Swinton wcieliła się w rolę Emmy, żony tekstylnego magnata. Ten melodramat z 2009 roku krytyka okrzyknęła arcydziełem gatunku. Niemała w tym, jak sądzę, zasługa Villi Necchi Campiglio, która niczym jeden z bohaterów zbudowała ten piękny obraz i jego niepowtarzalny klimat.

Villa Necchi Campiglio powstała w latach 1932–1935, gdy włoska Lombardia przeżywała rozkwit przedsiębiorczości i jednocześnie architektury miejskiej. Właścicielami rezydencji były siostry Nedda i Gigina Necchi oraz mąż tej drugiej, Angelo Campiglio. Mieszkali w niej do śmierci. W 2001 roku jako ostatnia zmarła Gigina, dożywszy wcześniej setnego roku życia. Willa została przekazana na rzecz miasta. Poddano ją renowacji, a następnie udostępniono do zwiedzania w 2008 roku.

Pełen reportaż o Villi Necchi Campiglio w numerze 14 magazynu "Design Alive".

Wejście biletowane. Więcej na: www.visitfai.it/villanecchi/