UWAGA! NADCHODZI FALA ZMIAN. ZAMELDUJ SIĘ NA GDYNIA DESIGN DAYS

TEKST: DOROTA ŁASKI. GRAFIKA: MATERIAŁY PRASOWE

GDYNIA 26.6.2020

DESIGN WYDARZENIA

Każda edycja festiwalu jest pretekstem do poruszenia zagadnień związanych z projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Temat ten wydaje się szczególnie ważny teraz, w kontekście nowych, pandemicznych doświadczeń jakie kolekcjonowaliśmy przez ostatnie tygodnie. I choć w tym roku nie zobaczymy się na żywo w Gdyni, festiwalowa maszyna rusza zgodnie  z planem.

Rozwiązaniem, które pozwoliło na organizację wydarzenia jest dedykowana platforma online. To pierwszy raz w naszym kraju, kiedy tak wielkie wydarzenie rozgrywa się całkowicie zdalnie. - Na ten moment na platformie GDD dołączyło do nas już 727 osób a z każdym dniem ta liczba rośnie - zdradza Julia Przywara reprezentująca Centrum Designu Gdynia. W warsztatach, wykładach oraz networkingu można uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie a w dodatku całkowicie bezpłatnie. W tym roku liczą się chęci!

Tegoroczny festiwal będzie pretekstem do podjęcia działań i pobudzenia kreatywności. - Potrzebujemy mądrych, funkcjonalnych i trwałych rozwiązań, dzięki którym stawimy czoła zmianom klimatycznym, utracie bioróżnorodności, przemianom demograficznym, społecznym i kulturowym oraz mądrze wykorzystamy rozwój nowych technologii. Gdynia Design Days 2020 udowodni, że dobre projektowanie może stać się skutecznym narzędziem rozwiązywania złożonych problemów - zapewniają organizatorzy.

Wyzwania dnia
Każdy dzień tegorocznego programu będzie poświęcony innej tematyce, rozszerzając hasło tegorocznej edycji:
- 4 lipca: Uwaga
- 5 lipca: Uwaga! Czas na zmiany!
- 6 lipca: Uwaga! Dane to emocje
- 7 lipca: Uwaga! Czas na jedzenie przyszłości!
- 8 lipca: Uwaga! Świat w kryzysie – czas na odpowiedzialne projektowanie
- 9 lipca: Uwaga! Jak mądrze korzystać z zasobów wodnych

Pierwszego dnia na szczególną uwagę zasługuje wykład otwierający festiwal. Jego bohaterem będzie James Wallman, futurysta, przedsiębiorca, mówca i doradca rządowy. Podczas wykładu usłyszymy wskazówki, sztuczki, systemy i rytuały, abyśmy mogli nauczyć się, jak lepiej spędzać czas - w tych dziwnych czasach i zawsze. Wykład odbędzie się w języku angielskim, będzie tłumaczony symultanicznie.

Znakomici prelegenci
Wśród prelegentów odnajdziemy również nazwiska takie jak: Filip Springer, który wraz z Julią Fiedorczuk porozmawia o kryzysie klimatycznym; Wiesław Bartkowski, który rozważać będzie nad moralnymi wątpliwościami w kontekście nowych technologii; Ewa Bochen i Maciej Jelski, którzy poruszą temat świadomości materiałowej; jak również Agata Nowak i Michał Bachowski, którzy pochylą się nad zagadnieniem oszczędzania wody.

Kino Idei
Magazyn „Design Alive” zaprasza podczas GDD do Kina Idei online. W dniach 4-10 lipca zobaczyć będzie można siedem znakomitych filmów dokumentalnych: „Przeżyć: Metoda Houellebecqa”, „Zniknięcie mojej matki”, „Chińskie van Goghi”, „Mikrotopia”, „Hi A.I. Mój przyjaciel robot”, „ZUD” i „Antropocen. Epoka człowieka”. I to bezpłatnie! Szczegóły tutaj.

Aby uczestniczyć w wykładach i spotkaniach (4–11 lipca) wystarczy dołączyć do platformy GDD. Więcej o festiwalu na: www.gdyniadesigndays.eu

Gdynia Design Days 2019; Zdjęcie: M. Szymonczyk.

Prelegenci GDD2020 - od lewej: James Wallman, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Wiesław Bartkowski, Agata Nowak i Michał Bachowski