URQUIOLA DLA MOROSO I KARTELL

MM

12.5.2011

RZECZY

Patricia Urquiola specjalnie na targi Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie stworzyła kilka projektów dla prestiżowych marek: Moroso oraz Kartell.

Marka Kartell, która w Mediolanie przygotowała intrygującą przestrzeń wystawienniczą, zaprezentowała sofę Foliage hiszpańskiej projektantki. Foliage, czyli „listowie” jest pikowaną kanapą, z plastikową ramką. Listowie jest tu jednak obecne nie tylko z nazwy. Do wykonania sofy firma wykorzystała tworzywa sztuczne: siedzenie jest wykonane z pianki poliuretanowej, którą pokryto rozciągliwym materiałem, szytym z motywem w kształcie liścia. Z tworzywa jest również wykonana rama sofy.

- Gra pomiędzy naturalną symboliką a sztucznymi liśćmi to znak rozpoznawczy tego projektu. Sofa wygląda tak, jakby liście rosły naturalnie w plastiku, tworząc specjalną przestrzeń do wypoczynku - informuje producent. Sofa będzie dostępna w różnych kolorach, m.in. czerwonym, zielonym czy niebieskim.

Dla innej włoskiej marki - Moroso, Urquiola przygotowała trzy intrygujące projekty. Pierwszy z nich to kolekcja mebli Klara, wykonanych z buku. W tym projekcie Urquiola połączyła procesy przemysłowe z lokalnymi technikami rękodzielniczymi znanymi we włoskim Manzano, gdzie od ponad 100 lat wytwarza się fotele. Tam właśnie powstały obiekty do nowej kolekcji.

- Firma Moroso zawsze uważała lokalne rękodzieło za wielką wartość. Z kolei nazwa kolekcji - Klara wyzwala poczucie spokoju i bezpieczeństwa, w języku niemieckim Klare oznacza jasne i klarowne, podczas gdy w hiszpańskim odpowiedniku oznacza wyciszenie. I w ten sposób projekt ten podkreśla także znaczenie łączenia sztuki zdobniczej, rzemiosła i wzornictwa przemysłowego - przyznają producenci. Kolekcję tworzą siedziska, fotele oraz stolik.

Dużym zainteresowaniem w Mediolanie cieszył się Biknit, czyli siedzisko dostępne w formie krzesła bądź fotela. Śmiała konstrukcja, w której wykorzystano technikę plecionki siedzisko tworzą bowiem warstwy nakładającego się krzyżowo i powtarzającego się materiału. W ramie wykorzystano zarówno drewno jak i metal, oba surowce zazębiają się, tworząc stabilną i wygodną konstrukcję. Biknit sprawdza się zarówno w domu jak i w ogrodzie, stwarzając intrygujące przestrzeń do relaksu.

Urquiola dla Moroso stworzyła również sofę Gentry. - Nowa sofa jest owocem badań, w których uporządkowany komfort i wygodne kształty wzbogacono o nutę pewnych zniekształceń, przerywając pewną ortogonalność linii - przyznaje producent. Sofa Urquioli została skonstruowana tak, aby służyła swoją wygodą zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej. Sofa wspiera się na metalowej konstrukcji, są możliwe jej warianty w wersji skórzanej, płóciennej oraz pikowanej dzianiny.

Więcej: www.kartell.it i www.moroso.it

Foliage, czyli „listowie” jest pikowaną kanapą, z plastikową ramką. fot. Materiały prasowe

Biknit, czyli siedzisko dostępne w formie krzesła bądź fotela. fot. Materiały prasowe

Kolekcja mebli Klara, wykonanych z buku. fot. Materiały prasowe

Sofa Gentry powstała dla marki Moroso. fot. Materiały prasowe

Patricia Urquiola na każdą edycję targów w Mediolanie przygotowuje intrygujące projekty. fot. ARC