Urquiola dla Moroso i Kartell

| MM

12 maja 2011 | Rzeczy

Patricia Urquiola specjalnie na targi Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie stworzyła kilka projektów dla prestiżowych marek: Moroso oraz Kartell.

Patricia Urquiola specjalnie na targi Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie stworzyła kilka projektów dla prestiżowych marek: Moroso oraz Kartell.

Marka Kartell, która w Mediolanie przygotowała intrygującą przestrzeń wystawienniczą, zaprezentowała sofę Foliage hiszpańskiej projektantki. Foliage, czyli „listowie” jest pikowaną kanapą, z plastikową ramką. Listowie jest tu jednak obecne nie tylko z nazwy. Do wykonania sofy firma wykorzystała tworzywa sztuczne: siedzenie jest wykonane z pianki poliuretanowej, którą pokryto rozciągliwym materiałem, szytym z motywem w kształcie liścia. Z tworzywa jest również wykonana rama sofy.

– Gra pomiędzy naturalną symboliką a sztucznymi liśćmi to znak rozpoznawczy tego projektu. Sofa wygląda tak, jakby liście rosły naturalnie w plastiku, tworząc specjalną przestrzeń do wypoczynku – informuje producent. Sofa będzie dostępna w różnych kolorach, m.in. czerwonym, zielonym czy niebieskim.

Dla innej włoskiej marki – Moroso, Urquiola przygotowała trzy intrygujące projekty. Pierwszy z nich to kolekcja mebli Klara, wykonanych z buku. W tym projekcie Urquiola połączyła procesy przemysłowe z lokalnymi technikami rękodzielniczymi znanymi we włoskim Manzano, gdzie od ponad 100 lat wytwarza się fotele. Tam właśnie powstały obiekty do nowej kolekcji.

– Firma Moroso zawsze uważała lokalne rękodzieło za wielką wartość. Z kolei nazwa kolekcji – Klara wyzwala poczucie spokoju i bezpieczeństwa, w języku niemieckim Klare oznacza jasne i klarowne, podczas gdy w hiszpańskim odpowiedniku oznacza wyciszenie. I w ten sposób projekt ten podkreśla także znaczenie łączenia sztuki zdobniczej, rzemiosła i wzornictwa przemysłowego – przyznają producenci. Kolekcję tworzą siedziska, fotele oraz stolik.

Dużym zainteresowaniem w Mediolanie cieszył się Biknit, czyli siedzisko dostępne w formie krzesła bądź fotela. Śmiała konstrukcja, w której wykorzystano technikę plecionki siedzisko tworzą bowiem warstwy nakładającego się krzyżowo i powtarzającego się materiału. W ramie wykorzystano zarówno drewno jak i metal, oba surowce zazębiają się, tworząc stabilną i wygodną konstrukcję. Biknit sprawdza się zarówno w domu jak i w ogrodzie, stwarzając intrygujące przestrzeń do relaksu.

Urquiola dla Moroso stworzyła również sofę Gentry. – Nowa sofa jest owocem badań, w których uporządkowany komfort i wygodne kształty wzbogacono o nutę pewnych zniekształceń, przerywając pewną ortogonalność linii – przyznaje producent. Sofa Urquioli została skonstruowana tak, aby służyła swoją wygodą zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej. Sofa wspiera się na metalowej konstrukcji, są możliwe jej warianty w wersji skórzanej, płóciennej oraz pikowanej dzianiny.

Więcej: www.kartell.it i www.moroso.it

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami