TWÓRCZE ODKRYWANIE GALANTEGO MIASTA

WOJCIECH TRZCIONKA

ŁÓDŹ 27.8.2015

RZECZY SZTUKA

Pojawiła się niezwykła mapa Łodzi dla dzieci. A w zasadzie mini przewodnik, wyjątkowo zaprojektowany, pełen zabaw i pomysłów na aktywne i kreatywne spędzenie czasu w Łodzi. Twórcy "Niemapy" podzielili się z dziećmi swoimi ulubionymi zakątkami miasta z dala od centrów handlowych i parków rozrywki.

"Niemapę" wymyśliły mamy – Małgorzata Żmijska, mama Eustachego i Joanna Studzińska, mama Poli – a zrobiły ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo. Rysowaniem i projektem graficznym zajął się Maciej Blaźniak, podczas gdy Joanna Guszta pomagała wszystkim i zadbała o druk. Podążając trasą wymyślonego tramwaju dzieci poznają miasto od podszewki. Każdy przystanek to propozycja spaceru: ciekawe miejsca, opisy, ciekawostki, zadania i wyzwania. Znalazły się tam zarówno “Dętka” czy Lunapark, ale też mniej oczywiste atrakcje, takie jak Ogródek Dźwiękowy czy Pasaż Róży. Twórcy "Niemapy" podzielili się z dziećmi swoimi ulubionymi zakątkami miasta z dala od centrów handlowych i parków rozrywki. Zapraszają na Bałuty i na Stary Widzew, do centrum i na Zdrowie, a nawet poza Łódź. Polecają ciekawe szlaki, takie jak Szlak Bajkowy czy Dzieci Bałut - Murale Pamięci.

Podczas wycieczek po Łodzi dzieci na własną rękę odkrywają miasto, a przy okazji uczą się o jego historii i kulturze: szyfrują alfabetem Strzemińskiego, odwiedzają Misia Uszatka czy wyszukują przepis na zalewajkę. Ilustrowany słowniczek łódzkich regionalizmów w prosty wizualny sposób przybliża słowa takie jak "galanty”, "siajowy” czy "trambambula”.

"Niemapa" wydrukowana jest na specjalnym papierze, który pozwala na twórcze działania: rysowanie, bazgranie i notowanie. Dostępna jest bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 87 oraz w instytucjach kultury przyjaznych dzieciom. Do "Niemapy" dołączona jest pocztówka z pozdrowieniami z Łodz.

Więcej na: www.facebook.com/nieMAPA.Lodz