„TRÓJKA” JAK PZPR. MARIUSZ WARAS WKOMPONOWAŁ „3” W LOGO PARTII KOMUNISTYCZNEJ, WYMOWNIE KOMENTUJĄC CENZURĘ W RADIU

GDYNIA 18.5.2020

DESIGN WYDARZENIA

Artysta Mariusz Waras z Gdyni przerabiając logo Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w wymowny sposób skomentował sytuację w Programie III Polskiego Radia. Zamieniając „Z” na „3” odniósł się do powrotu cenzury do radiowej Trójki.

15 maja Marek Niedźwiedzki zaprezentował najnowsze notowanie „Listy przebojów Trójki”, w której pierwsze miejsce zajął utwór Kazika pt. „Twój ból jest lepszy niż mój”. Artysta śpiewa w nim o sytuacji z 10 kwietnia, kiedy to Jarosław Kaczyński, mimo obowiązujących zakazów i restrykcji w związku z pandemią koronawirusa, wybrał się na warszawski Cmentarz Powązkowski, aby odwiedzić grób swojej matki. Kilka minut po emisji „Listy", notowanie z utworem Kazika zniknęło z oficjalnej strony radia, co wywołało falę oburzenia, nie tylko fanów radiowej Trójki.

Sytuację w radiu skomentował też artysta Mariusz Waras w logo PZPR wpisując symbol radiowej Trójki. Grafikę opublikował na swoim Facebooku. „Żałuję, że to nie ja wymyśliłem” - skomentował jeden z fanów.

Mariusz Waras to artysta street-artowy, grafik, projektant, znany głównie z projektu m-city, tj. murali realizowanych na ścianach budynków w przestrzeniach miejskich. Urodził się w 1978 roku w Gdyni. Jest także archiwistą polskiej sztuki ulicy. W Gdyni prowadzi galerię billboardową 238x504. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie również pracuje.

Obecnie w gdańskiej Galerii Güntera Grassa oglądać można wystawę „Mobilki” Mariusza Warasa.