THE PRIDE OF BREXIT

LONDYN 1.11.2019

SZTUKA WYDARZENIA

Polityka i zmiany na arenie międzynarodowej w oczach brytyjskiego artysty. Jason deCaires i jego odważny sprzeciw wobec podziałów społecznych

Jason deCaires Taylor to brytyjski artysta, który zasłynął stworzeniem pierwszego na świecie podwodnego parku rzeźb. Na dnie Morza Karaibskiego, niedaleko Grenady umieścił podwodną instalację artystyczną, która przez National Geographic wpisana została na listę 25 cudów świata. Kolejne dwa muzea z jego pracami możemy podziwiać u wybrzeży Meksyku oraz nieopodal hiszpańskiej wyspy Lanzarote. Dzieła Jasona deCairesa to piękne, monumentalne rzeźby wykonane z ekologicznego cementu, neutralnego dla środowiska wodnego, na których z biegiem lat osadza się roślinność. Każda z prac to metafora – symbol problemów współczesnego świata, o których artysta często nam przypomina.

Tak stało się i tym razem – kolejna praca brytyjskiego artysty nie pozwala przejść obojętnie i jest mocnym głosem w ważnej sprawie. Jason deCaires Taylor postanowił wyraźnie sprzeciwić się konsekwencjom społecznym długotrwałego Brexitu. – Przede wszystkim jestem Brytyjczykiem i jestem bardzo dumny ze swojego kraju, ale żyjąc od trzech lat w narastającej agresji, tworzących się podziałach, jako artysta czułem się zmuszony do wyrażenia swojej rozpaczy, czułem potrzebę stworzenia „pomnika” jednego z najbardziej niepatriotycznych wydarzeń, jakie kiedykolwiek widziała Wielka Brytania – tłumaczy Taylor.

Jego najnowszy projekt – Pride of Brexit – to manifestacja, symbol skutków wydarzenia nazywanego przez artystę „zbiorowym momentem samookaleczenia". Trzy nieszczęsne lwy przedstawiają tę polityczną decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jako akt narodowego upadku. Usytuowane nad brzegiem kanału La Manche, otoczone kultowymi, białymi klifami są wyczerpane, wychudzone i umierające. W Londynie stają się zabytkami, brudnymi, pomalowanymi, ignorowanymi. – Mają przypominać, że Brexit podzielił, zagroził, spowodował straty ekonomiczne warte miliardy funtów, osłabił instytucje, podkopał wiarę w polityków i otworzył drzwi do wielu nadużyć – podkreśla artysta.

Jason deCaires Taylor chce zwrócić naszą uwagę, że wycofanie się z umów europejskich to podważenie reputacji Wielkiej Brytanii – zniszczenie obrazu społeczeństwa otwartego, racjonalnego. – Zamiast skupiać uwagę na ważnych problemach codzienności, takich jak chociażby kryzys klimatyczny, czy ubóstwo dzieci, narzucono nam kryzys tożsamości narodowej – dodaje. Trzy dumne lwy brytyjskie odzyskają swoje zdrowie, gdy szaleństwo Brexitu zostanie porzucone, a Brytyjczycy jako naród, będą mogli zwrócić swoją uwagę na sprawy, które naprawdę mają znaczenie.

Brexit_designalive - 28

Brexit_designalive - 37

Brexit_designalive - 36

Brexit_designalive - 33

Brexit_designalive - 31

Brexit_designalive - 30

Brexit_designalive - 29

Brexit_designalive - 27

Brexit_designalive - 26

Brexit_designalive - 25

Brexit_designalive - 24

Brexit_designalive - 23

Brexit_designalive - 22

Brexit_designalive - 21

Brexit_designalive - 20

Brexit_designalive - 18

Brexit_designalive - 16

Brexit_designalive - 15

Brexit_designalive - 10

Brexit_designalive - 9

Brexit_designalive - 7

Brexit_designalive - 6