SŁYNNA PININFARINA WKRACZA DO POLSKI


MAC


2.7.2012

RZECZY

Słynne włoskie studio projektowe Pininfarina rozpoczyna działalność w Polsce. Znana na całym świecie firma w naszym kraju chce się skupić przede wszystkim na projektowaniu architektury. - Od lat obserwujemy przemysłowy i kulturowy skok jaki ma miejsce w Polsce. To skłoniło nas, aby rozpocząć współpracę z lokalnymi firmami - mówi Paolo Pininfarina, szef studia.

Pininfarina to jedno z najsłynniejszych studiów na świecie. Jeśli użylibyśmy porównania z pojęciem fabryki, najbliżej byłoby skojarzyć je z "fabryką snów", czyli Hollywood. O produktach zaprojektowanych w siedzibie studia pod Turynem marzą konsumenci na całym świecie, tak jak marzeniem wielu jest świat kreowany w kalifornijskich studiach filmowych. I rzeczywiście coś jest na rzeczy: w latach 30. XX wieku, gdy włoskie studio zaczynało podbijać świat, ówczesne gwiazdy Hollywood właśnie w nim zamawiały swoje samochody.

Bo początek marki wiąże się z motoryzacją, a wymienienie wszystkich samochodów, które stworzyli jej projektanci, zajęłoby mnóstwo czasu. Najbardziej znane modele z początków firmy to projekty dla Lancii, Alfa Romeo, Ferrari, Fiata, Volvo, Rolls-Royce, Cadillaca czy Chevroleta. Do dziś studio specjalizuje się w projektach motoryzacyjnych, jednak przez lata bardzo rozszerzyło swoje zainteresowania. Nie ma chyba dziedziny życia, w której nie natknęlibyśmy się na pomysły zrodzone w tym studiu. To np. sprzęt ADG, zegarki, RTV, flakony na perfumy, buty narciarskie a nawet tak gigantyczne przedsięwzięcia, jak stadiony piłkarskie. Niedawno do użytku oddano nowy stadion Juventusu Turyn, za którym stali specjaliści z Pininfariny właśnie.

W Polsce studio pojawi się pod marką Pininfarina Extra. To część Grupy Pininfarina, która jest nie tylko studiem projektowym, ale również ma swoją fabrykę, w której produkuje samochody. W naszym kraju ma skupić się przede wszystkim na projektowaniu architektonicznym, ale również projektowaniu wnętrz, jachtów czy wzornictwie przemysłowym.

- Uważam Polskę za bardzo ważny rynek nie tylko z powodu dobrze prosperującej gospodarki. Przede wszystkim rośnie świadomość tego, że najwyższej klasy wzornictwo przemysłowe jest jednym z istotnych czynników wpływających na sprzedaż i wzrost gospodarki. Polscy konsumenci podróżują po świecie, stają się coraz bardziej świadomi designu i poszukują wyrafinowanych produktów. Od lat obserwujemy przemysłowy i kulturowy skok jaki ma miejsce w Polsce. To skłoniło nas, aby rozpocząć współpracę z lokalnymi firmami. Na polski rynek chcemy przenieść naszą filozofię projektowania, która łączy innowacyjność i wysoką wydajność z elegancją i funkcjonalnością - mówi Paolo Pininfarina, szef studia.

Pininfarina Extra działa od połowy lat 80. O jego powstaniu zdecydowała chęć wykorzystania wiedzy i doświadczenia, zdobytego w ciągu kilkudziesięciu lat działalności, na innych polach niż motoryzacja. W efekcie pracowała już m.in. dla takich marek jak: Acer, Alenia Aeronautica, Ares Line, Bric’s, Calligaris, Coca-Cola, Gorenje, Guerlain, Jacuzzi, Juventus, Lavazza, Petronas, Primatist, Schaefer, Snaidero, Uffix czy Unilever.

Warto pamiętać, że z Grupą Pininfarina współpracują także Polacy, m.in. znany projektant samochodów Janusz Kaniewski.

Więcej: www.extra.pininfarina.com, www.pininfarina.com

Zegarek Chronograph Cambiano edition 2011 zaprojektowany dla Bovet 1822. fot. Materiały prasowe

Nowy stadion Juventusu Turyn, stworzony przez architektów ze Studia Pininfarina. fot. Materiały prasowe

Pininfarina Blue Car EV. fot. Materiały prasowe

Ferrari FF zaprojektowane w Pininfarinie w zeszłym roku. fot. Materiały prasowe

Na targach MoTechEco w Rzymie Pininfarina zaprezentowała stację ładowania pojazdów elektrycznych Antares zaprojektowaną dla firmy Metalco. fot. Materiały prasowe

Projekt nowych dystrybutorów napojów Coca-Cola FreestyleTM. fot. Materiały prasowe