ŚLĄSK. FUNKCJONALNY I NIEOCZYWISTY

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: MARCIN ZASTRÓŻNY

BERLIN 12.12.2014

DESIGN RZECZY WYDARZENIA

Kosak, Kafti, Code Design, Latko/Smolarczyk, Sokka - to kwintet eksponowanych mocnych marek twórców wywodzących się ze Śląska. Choć często nie pracują bezpośrednio w tym regionie, swoje korzenie wywodzą właśnie stąd. Autorski styl przejawiają w innowacyjnych rozwiązaniach, a także w charakterystycznej dla nich pragmatyczności, co stanowi ich wizytówkę.

Innym elementem promującym Śląsk w Berlinie są gadżety. Te dostępne robią to w niekonwencjonalny sposób. Węglowe mydło Sadza Soap Marty Frank, Palec Ślonski do robienia klusek Marty ”Saffy” Szafraniec czy wyciskarka do cytrusów w kształcie katowickiego Spodka projektu IDE czerpią z tradycji, tworząc obiekty humorystycznie, ale w duchu dobrego designu.

- ”Design It. In Silesia” to próba pokazania, w jaki sposób design, jako narzędzie funkcjonalne, towarzyszy nam na co dzień. Design rodem ze Śląska to mnogość inspiracji i co warto podkreślić silna reprezentacja autorskich wizji – zapewniają autorzy ekspozycji.

Ekspozycji towarzyszy publikacja “Ikony Designu w Województwie Śląskim”. Irma Kozina jako jedyna podjęła próbę opisania historii śląskiego designu, tworząc tym samym kompendium wiedzy na ten temat.

Kuratelę nad wystawą objął Adrian Chorębała. Aranżację i komunikację wizualną opracowali: Katarzyna Furgalińska, Dorota Żurek i Łukasz Smolarczyk. Z kolei za koordynację odpowiadali tegoroczni laureaci Design Alive Awards, czyli Michał Kubieniec i Dominik Tokarski z Geszeftu.

Wystawę odwiedzać można do 6 lutego 2015 roku w Instytucie Polskim w Berlinie.

Więcej: www.berlin.polnischekultur.de