SIEDZISKO ZE SKEJKI, KTÓRA SIĘ WIJE

MAC

23.2.2011

RZECZY

Shin Azumi stworzył w zeszłym roku niezwykłe siedzisko, które nazwał AP stool. Jego niezwykłość polega m.in. na tym, że zostało wykonane z jednego arkusza sklejki. Siedziskiem zachwycili się zarówno kuratorzy wystaw, na których projekt Azumiego się pojawił, jak i odbiorców pod różnymi szerokościami geograficznymi.

Powstały dla włoskiej Lapalmy projekt szybko stał się przebojem, m.in. podczas zeszłorocznego Salone del Mobile w Mediolanie. Siedzisko wykonane z jednego kawałka sklejki powstało zgodnie z ideą Azumiego, aby zmaksymalizować funkcje stołka przy jednoczesnym zminimalizowaniem całej struktury. - Praca nad projektem rozpoczęła się wówczas, gdy zapragnąłem poeksperymentować z doskonałością sklejki i jej giętkością. Nie chciałem jednak ograniczać się jedynie do prezentacji rzeźbiarskiego piękna przedmiotu, ale również zmaksymalizować jego funkcjonalność - przyznaje projektant.

W efekcie powstał stołek prezentujący się okazale, a przy tym wygodny i odpowiadający na potrzeby użytkowników. Jest na tyle wysoki i lekki zarazem, że korzystanie z niego nie sprawia ani kłopotów przy przenoszeniu, ani tym bardziej nie wywołuje niechcianych reakcji organizmu, jak choćby ból kręgosłupa. Wszystko dzięki konstrukcji, m.in. wykorzystującej dużą powierzchnię łączącą stołek z podłożem. Projektant pracował nad AP stool najpierw na tekturowych modelach, później sięgnął po program CAD, aby zminimalizować jakiekolwiek niedociągnięcia.

Produkowane przez firmę Lapalma krzesło trafiło już do produkcji, i można je kupić za ok. 290 funtów. Magazyn "Wallpaper" uznał projekt Azumiego za najlepsze siedzisko zeszłego roku.

Więcej: www.shinazumi.com

Krzesło zaprojektowane przez Shin Azumiego jest wykonane z jednego arkusza sklejki. fot. ARC

Powstały dla włoskiej Lapalmy projekt szybko stał się przebojem, m.in. podczas zeszłorocznego Salone del Mobile w Mediolanie. fot. ARC

Krzesło trafiło już do produkcji, i można je kupić za ok. 290 funtów. fot. ARC