NIESAMOWITE MIESZKANIE W POZNAŃSKIEJ WARZELNI

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: PION STUDIO

POZNAŃ 12.4.2020

ARCHITEKTURA DESIGN STYL ŻYCIA

W poznańskiej Warzelni, blisko lasu i stawów browarnych, projektu wnętrza jednego z mieszkań podjęło się biuro UGO architecture założone przez Hugona Kowalskiego.

Głównym założeniem podczas projektowania wnętrza było takie zaplanowanie funkcji, by nie przysłonić widoku na las, pomieścić bogatą kolekcję płyt winylowych oraz zachować charakter otwartej przestrzeni. Mieszkańcy loftu to para w średnim wieku uwielbiająca podróżować — szczególnie do Włoch, stąd też bogata kolekcja wina.

– Inwestorowi bardzo zależało na wannie ulokowanej na dodatkowej antresoli. Leżąc w niej mamy możliwość obserwacji nieba przez okna dachowe a sypialnia otwiera się na widok pokoju dziennego. Pierwotnie na antresoli były dwie sypialnie i łazienka, gdzie każde z pomieszczeń było doświetlone oknem w połaci dachu – mówi Hugon Kowalski.

W rezultacie jedynym wydzielonym pomieszczeniem w mieszkaniu jest toaleta na parterze a reszta stref stała się jednorodną przestrzenią połączoną spójną kolorystyką. Ze względu na szereg niestandardowych rozwiązań, materiałem wykorzystanym przy powstawaniu większości elementów jest stal. Stalowa jest zabudowa kuchni, regały na płyty i dwa biegi schodów. Wysokość mieszkania pozwoliła na zrealizowanie trzeciego poziomu — w tym celu wykorzystano stalową konstrukcję, na której umiejscowiono wannę. Odkryty został betonowy strop antresoli a dla zachowania równowagi — na posadzce wykorzystano postarzaną dębową deskę. Kolorystyka wnętrza została utrzymana w kolorach ziemi, korespondującej z naturalnym otoczeniem.

Większość mebli została wykonana na zamówienie, ale znajdują się tu również: w funkcji stolików podręcznych — hokery kupione na Starej Rzeźni (targu staroci w Poznaniu), żyrandol Maria S.C. marki Pani Jurek oraz liczne dzieła sztuki. Wśród elementów wystroju szczególnie zwraca uwagę ulokowany w jadalni wielofunkcyjny stolik do gier, będący autorskim prezentem dla właścicieli od UGO. Szczególnie intrygujący jest nadruk na jego blacie, wykonany z zadrukowanego linoleum. Widnieje na nim kilka rodzajów gier: statki, chińczyk, grzybobranie, poker, kółko krzyżyk, ale jego zadaniem jest również wsparcie w codziennym życiu i prowadzonych przy nim rozmowach – zaplanowano lokalizację talerzy dla sześciu lub ośmiu osób, na blacie znalazła się również mapa polski oraz miarka.

Więcej na: www.ugo.com.pl

Oliwkowozielona garderoba została wykonana na zamówienie tak, jak większość mebli w mieszkaniu.

Na życzenie inwestora wannę ulokowano na antresoli, aby móc z niej obserwować niebo przez okno dachowe.

Lampa nad wyspą w kuchni to projekt studia Bevk Perović Arhitekti dla marki Vertigo Bird.

Dywan w sypialni został stworzony przez polską markę MO rugs.

Obrazy w salonie to oryginalne dzieło Joanny Pietrowicz oraz słynne „Śniadanie na trawie" będące wydrukiem obrazu na sklejce - rozwiązanie to jest często wykorzystywane w projektach przez studio UGO.