Od lewej: Tabanda (Tomek Kempa, Megi Malinowska, Filip Ludka) i Wojciech Szczurek.

POROZMAWIAMY Z PREZYDENTEM I PROJEKTANTAMI W GDYNI, O GDYNI I NIE TYLKO

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: RAFAŁ PLACEK I MACIEJ SZAJEWSKI

GDYNIA 22.6.2016

DESIGN DESIGN ALIVE AWARDS 2015 WYDARZENIA

W dniach 1-10 lipca „Design Alive” zaprasza na 9. edycję Gdynia Design Days. Już od pierwszego dnia festiwalu w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oglądać będzie można czwartą odsłonę wystawy Design Alive Awards promującej laureatów tej wyjątkowej nagrody, a w niedzielę 3 lipca zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz grupy Tabanda - laureatami Design Alive Awards.

Rozmowę poprowadzi Wojciech Trzcionka, dyrektor wydawniczy „Design Alive”. Spotkanie, które tematyką będzie nawiązywało do hasła tegorocznej edycji GDD „Odzyskane” rozpocznie się o godz. 18.00 w sali F.002 (budynek IV PPNT Gdynia). Porozmawiamy m.in. o roli kultury i designu w gospodarce, prorozwojowym wpływie takich nagród jak Design Alive Award, kooperacjach firm, mediów i samorządu oraz oczywiście 90-leciu i przyszłości Gdyni.

Wojciech Szczurek (ur. 1 grudnia 1963 roku w Gdyni) to prawnik, były sędzia, od 1998 roku prezydent Gdyni. Laureat pierwszej edycji Design Alive Awards w 2012 roku w kategorii Strateg. - Swoje miasto i jego mieszkańców trzeba po prostu lubić - deklaruje Szczurek pytany, dlaczego w Gdyni udaje się realizować urbanistyczne i społeczne idee w oparciu o zdobycze i wartości designu. - Z jednej strony dbamy o dziedzictwo, czyli architekturę modernistyczną, powstającą w latach 20. i 30., z drugiej świadomie wpływamy na jego współczesną urbanistykę i kształt miasta. Staramy się działać tak, by miasto się rozwijało i kształtowało przestrzeń w sposób funkcjonalny, a jednocześnie nowoczesny, aby było atrakcyjnie zaprojektowane a jednocześnie odbierane przez mieszkańców jako coś, co służy nam wszystkim na co dzień.

Grupa projektowa Tabanda (Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa) została laureatem Design Alive Awards w 2014 roku w kategorii Kreator. Produkuje meble pod własną marką, współtworzyła przestrzenie i wystawy Gdynia Design Days oraz kooperacje „Design Alive” i marki Barlinek podczas festiwalu designu w Łodzi i Mediolanie.

#sensorialcarpentry #barlinek #wood. Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Dorota Karbowska-Zawadzka (@dorota.karbowska) 27 Kwi, 2016 o 11:19 PDT


Design Alive Awards to konkurs, w którym magazyn „Design Alive” nagradza wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie. Celem fundatora nagród - magazynu "Design Alive", jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie i wydarzenia oraz animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji. Design Alive Awards zorganizowano w 2015 roku już po raz czwarty. Uznawane za najbardziej prestiżowe nagrody branży kreatywnej w Polsce, bywają także przez wielu nazywane po prostu „Oskarami designu”, zapewne ze względu na ich prestiż, a także osobę twórcy konkursowych statuetek Oskara Ziętę - najbardziej rozpoznawalnego za granicą polskiego projektanta.

Mecenas: Mazda
Sponsorzy: Barlinek, Schattdecor, Zieta Processdesign

daa