Retro-futurystyczna Vespa

Symbol wolności i „słodkiego życia”. Legendarna Vespa wciąż zaskakuje. Już wkrótce pojawi się najnowszy model skutera, oznaczony liczbą 946.

Symbol wolności i „słodkiego życia”. Legendarna Vespa wciąż zaskakuje. Już wkrótce pojawi się najnowszy model skutera, oznaczony liczbą 946.

Cyfra nawiązuje do prototypu z roku 1946, gdy nowo powstała marka postanowiła zaproponować Włochom nie tylko estetyczny, ale i prosty oraz wygodny środek transportu. Szybko jednak skuter stał się przebojem nie tylko na ulicach włoskich miast, ale niemal na całym świecie. Pomogła nie tylko fascynacja łatwym w użytkowaniu i przemieszczaniu się pojazdem, ale również… filmowa kariera Vespy, która zadebiutowała w „Rzymskich wakacjach” (reżyseria: William Wyler) z udziałem Gregory Pecka i Audrey Hepburn.

Od tego czasu zmieniały się technologie, pojawiały się różne jej modele. Dziś nie jest to tani środek transportu, lecz cały styl życia dla osób, które chcą się wyróżniać na drodze.

Vespa 946 była prezentowana na ostatnim salonie motocyklowym w Mediolanie, gdzie stała się jedną z gwiazd wydarzenia. Dlatego już teraz mówi się, że „nowa dwukołowa piękność” jest początkiem nowej ery w historii Vespy. A samych Włochów rozpiera duma, że tak wspaniały projekt oraz jego realizacja są w stu procentach dziełem włoskiego przemysłu. Ten model zrywa z dotychczasową ewolucją marki I bezpośrednio odwołuje się do prototypu z 1946 r., wykorzystując zarazem najbardziej zaawansowaną technologię.

Nowa Vespa to retro-futurystyczny model, zachowujący konstrukcję samonośnego nadwozia, ale po raz pierwszy w historii marki stalową ramę połączono z elementami ze stopu aluminium (kierownica, przedni błotnik, boczne panele i podstawa kanapy). Lżejszy pojazd jest bardzo zwrotny, a rozstaw osi ze zwiększoną odległością między piastami kół gwarantuje dużą stabilność.

Vespę 946 napędza niezwykle zaawansowany jednocylindrowy silnik o pojemności skokowej 125 cm3. Przy prędkości 50 km/h na jednym litrze benzyny można przejechać 55 km (czyli ok. 30 proc. więcej w stosunku do napędu wcześniejszej generacji). Dodatkowo spadły koszty utrzymania pojazdu, dzięki wydłużeniu odstępów między kolejnymi przeglądami, które teraz zaplanowane są co 10 tys. km.

Vespa 946 trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Więcej: www.vespa.com

Powiązane artykuły:

Słynny Adolf Loos i jego wnętrza radykalne

Wnętrza radykalne

Pilzno | 11 grudnia 2020

Zwiedzamy mieszkania projektu słynnego architekta Adolfa Loosa.

Od wsi do wsi

Odnowione

Lavenone | 3 grudnia 2018

Artystyczny projekt Airbnb.

Archikona: Lemke Haus. Mały bohater

Mały bohater

Berlin | 20 kwietnia 2014

Lemke Haus stworzony przez Miesa van der Rohe.

Elegancja w drukowaniu

Piękno druku

Nowy Jork | 9 lutego 2014

Kolekcja Machine Series to akcesoria stołowe wydrukowane w 3D.

”10/10”, czyli Neno od podszewki

Neno od podszewki

Berlin | 29 stycznia 2014

Album ''10/10'' - monografia prezentująca dotychczasowy dorobek studia Nendo.

Rusza mediola?ska wypo?yczalnia Fiat?w

Fiaciki jak rowery

Mediolan | 2 stycznia 2014

650 Fiatów 500 można wypożyczać jak rowery na ulicach Mediolanu.