PUMA PAKUJE SKROMNIEJ I Z TROSKĄ

MAC

6.4.2011

RZECZY

Zrównoważony rozwój, troska o środowisko, zachowania "proeko" to już nie tylko domena projektantów-idealistów, walczących o mądre, świadome wzornictwo. Z tą postawą mamy do czynienia coraz częściej w przypadku wielkich koncernów, które podejmują ekologiczne wyzwanie. Dbałość o środowisko zaczyna się po prostu opłacać, a giganci przemysłowi wynoszą a takich postaw wymierne korzyści.

Jeszcze w tym roku Puma, jeden ze światowych liderów w produkcji odzieży sportowej i butów wprowadzi nowy system opakowań. Cel sam w sobie jest szczytny - firma chce zastosować bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze praktyki, które przyczyniają się do ulepszania świata wokół nas. Wybór padł na opakowania butów, czyli wszystko to co wiąże się z handlem detalicznym. Puma zmieni bowiem kartonowe pudełka, w które jest pakowane obuwie, a ich nowa, zaprojektowana przez Yvesa Béhara z Fuseproject wersja pozwala w znaczący sposób ograniczyć liczbę odpadów. Ale nie tylko.

Badania nad nowymi rozwiązaniami trwały prawie przez dwa lata. I wprowadzono nowy system konstrukcyjny, dzięki któremu firma zużywa o 65 procent surowca potrzebnego do wyprodukowania opakowania, w którym nie stosuje się laminowanego druku czy bibuły do wyściełania. Zminimalizowano także przestrzeń wewnętrzną opakowania oraz jego wielkość. Dzięki temu łatwiejszy i efektywniejszy jest ich transport. Opakowania straciły bowiem na wadze. W skali globalnej to ogromne oszczędności, i dla firmy, i dla środowiska. Specjaliści wyliczyli, że dzięki zastosowaniu nowego systemu zużycie wody, energii elektrycznej czy paliwa mniejszy się o 60 procent. Zmniejszy się też zużycie papieru o 8,5 tys. ton, zostanie też w znaczący sposób ograniczone zużycie tworzyw sztucznych, przy sprzedaży np. butów nie trzeba bowiem stosować tradycyjnych toreb z tworzywa. Wszystko dzięki temu, że nowe opakowania, tworzone z mniejszych arkuszy papierów są wyposażone w "uszy", które służą jako uchwyt. Specjaliści z Pumy mają nadzieję, że w ślad za nimi podążą również i inni producenci.

Nowy system opakowań Puma zamierza wprowadzić w drugiej połowie tego roku.

Więcej: www.fuseproject.com i www.puma.com


Puma jeszcze w tym roku wprowadzi nowe opakowania dla swoich produktów. fot. ARC

Firma wprowadza nowy system konstrukcyjny, dzięki któremu zużyje o 65 procent surowca potrzebnego do wyprodukowania opakowania. fot. ARC

Nad nowym opakowaniem pracowali specjaliści z wielu dziedzin. fot. ARC