PRASKIE DZIECIŃSTWO

MARCIN MOŃKA

PRAGA 2.10.2014

DESIGN WYDARZENIA

Już po raz szesnasty Praga będzie gościć wzornictwo z całego świata. W tym roku bardzo mocną reprezentację będzie mieć polskie projektowanie, które będzie obecne w kilku sekcjach.

Festiwal Designblok to największe wydarzenie poświęcone projektowaniu w Republice Czeskiej. Impreza jednak nie ogranicza się jedynie do prezentacji rodzimego wzornictwa, choć w czasie każdej edycji Czesi mają wiele do zaprezentowania, i co roku nowe projekty prezentują grupa Qubus, Jakub Berdych, Jan Plecháč i Henry Wielgus czy Maxim Velčovský.

Festiwal, którego pełna nazwa brzmi Prague Design and Fashion Week pozostaje jednak otwarty na dobre wzory z zagranicy. Regularnie festiwal odwiedzają cenieni projektanci i eksperci, w Pradze w poprzednich edycjach bywali m.in. Edward Barber i Jay Osgerby czy Rossana Orlandi. W tym roku pojawią się m.in. Gijs Bakker, założyciel legendarnego studia Droog Design, Ferruccio Laviani, Ineke Hans czy studio Dmoch.

Po raz pierwszy w historii tego jednego z najciekawszych wydarzeń w Europie Środkowej będzie tak silna reprezentacja z Polski. I tak na na kilku wystawach swoje projekty zaprezentują m.in. Ola Mirecka, Bartosz Mucha, Witamina D, Kosmos Projekt, Pani Jurek, Beza Project czy Krystian Kowalski. Polskie najmłodsze wzornictwo pojawi się także w nowej sekcji Designblok Diploma Selection, gdzie zostaną zaprezentowane konkursowe prace dyplomowe z europejskich szkół pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury.

Wizyta w Pradze to także doskonała okazja na bliższe poznanie miasta - organizatorzy dbają, by część festiwalowych lokalizacji znajdowała się w ścisłym centrum, więc uaktywniają do festiwalowego życia obiekty z praskiej starówki. Jedną z festiwalowych przestrzeni będzie Superstudio Evropa, zlokalizowane w hotelu Grand Europa na Placu Wacława. Z kolei drugie Superstudio - pod nazwą Hra, będzie zlokalizowane przy ul. Mikulandskiej, także w historycznej części czeskiej stolicy. To właśnie tam, a także w Domu U Minuty (przy Placu Staromiejskim) zobaczymy prace m.in. polskich projektantów.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest "Dzieciństwo".

Festiwal odbędzie się od 7 do 12 października. Więcej: www.designblok.cz

Jednym z festiwalowych gości praskiego Designbloku będzie Ola Mirecka, która w czeskiej stolicy zaprezentuje projekt L A V A (Lemons and Volcanic Activity). fot. materiały prasowe

bartosz mucha - nutscracker.

neke hans - 140829 mushrooms.

Ferruccio Laviani - The Correspondence Desk.