POLSKA WYSTAWA NA 5. URODZINY CENTRO CARIOCA DE DESIGN

JULIA CIESZKO

RIO DE JANEIRO 25.3.2015

DESIGN WYDARZENIA

W dniach 30 marca-16 maja The Spirit of Poland zaprezentuje kolejną wystawę designu z Polski w Brazylii, kontynuując tym samym ekspozycje prezentowane podczas DW! Sao Paulo Design Weekend w sierpniu 2014 roku oraz wystawy w Muzeum Narodowym w Brasilii w listopadzie ubiegłego roku.

Tym razem ekspozycja zagości w Rio de Janeiro, w Centro Carioca de Design -  prężnej instytucji, współpracującej m.in. z pobliskim Istituto Europeo di Design.

Będzie to czwarta wystawa z cyklu The Spirit of Poland w Brazylii. Jej otwarcie zbiegnie się z 5. rocznicą powstania Centro Carioca de Design. Dla organizatorów to duże wyróżnienie, że właśnie wystawą z Polski brazylijskie centrum zamierza uczcić swoje urodziny. - Zależało nam bardzo, żeby wystawa rozpoczęła się dokładnie tego samego dnia, kiedy 5 lat temu otworzyliśmy podwoje dla publiczności Rio. Design z Polski nie jest tu znany, to temat bardzo świeży i przez to ciekawy. Jestem pewna, że znajdzie spore zainteresowanie u naszych odbiorców - powiedziała Paula de Oliveira Camargo, dyrektorka Centro Carioca de Design.

2015 rok to również wyjątkowy rok w historii samego miasta, które w marcu świętuje 450. urodziny (zostało założone dokładnie 1 marca 1565 roku). - Fakt, że w tym niezwykłym czasie możemy być w Rio, jest sporym wyróżnieniem dla polskiego designu. Rio to miejsce o niezwykle barwnym życiu kulturalnym, to również siedziba najstarszych szkół designu w Brazylii - mówi Weronika Rochacka-Gagliardi, współorganizatorka wystawy.

W ramach wystawy organizatorzy przewidują  wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty praktyczne, skierowane zarówno dla lokalnego środowiska artystyczno-projektowego, studentów z miejscowych szkół, uniwersytetów, jak i dla szerszej publiczności oraz turystów.

Projekt jest realizowany w ramach programu promocji polskiego designu na świecie organizowanego przez Culture.pl. Partnerem wystawy jest Ambasada Rzeczypospolitej w Brasilii.

Więcej na: www.spiritofpoland.pl, www.culture.pl