POLSKA W PODRÓŻY

MARCIN MOŃKA

WARSZAWA 15.10.2014

DESIGN WYDARZENIA

Choć do końca roku pozostało kilka miesięcy, już dziś wiemy, że takiej podróży po świecie jak w 2014 design rodem z Polski jeszcze nie odbył.

Na całym świecie trwają jesienne festiwale poświęcone projektowaniu. Na większości z nich są obecne polskie pomysły. Ta udana passa trwa od kilku miesięcy. - Polski design miał w tym roku bardzo dobry start. W pierwszej połowie roku liczną publiczność w Mediolanie, Sao Paulo i Nowym Jorku przyciągały docenione przez profesjonalistów i dziennikarzy polskie wystawy, które organizowane były pod marką Culture.pl odbyły się warsztaty dla studentów, trwają prace nad kolejnymi publikacjami - mówi Barbara Krzeska z Instytutu Adama Mickiewicza, manager projektu promocji polskiego designu za granicą.

Po raz pierwszy amerykańskiej publiczności tak obszernie zaprezentowano polskie projekty w czasie Wanted Design w Nowym Yorku. Ekspozycja „NASZ” była eksperymentem kuratorów ze Studia Rygalik, którzy skupili się na analizie kultury materialnej przez pryzmat zaradności nabytej w czasach niedostatku. W tym roku bardzo udanie polskie wzornictwo zagościło podczas mediolańskiego iSaloni, a ostatnio w czasie London Design Festivalu. - W tym roku Culture.pl po raz pierwszy zaprezentowało najlepszą polską grafikę i ilustrację - Designing Polska. Design in Poland, wystawę której kuratorką była Olka Osadzińska zobaczyć można było w Tent London, gdzie mocno wyróżniała się pośród wystaw tradycyjnie skupionych na produkcie. Do Londynu powrócił też projekt Art Food. Już po raz drugi studenci z uczelni projektowych z Polski, Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych spotkali się na warsztatach, które łączą kulinaria z designem - dodaje Krzeska.

Na tym jednak nie koniec - jeszcze w październiku i listopadzie polskie projekty będą podróżować m.in. na Dutch Design Week, Istanbul Design Biennial i Tokyo Designers Weeks, pojawią się także w Sztokholmie, Izmirze i Brasili.

Bez wątpienia szczególne znaczenie będzie mieć prezentacja w Eindhoven.  Duży polski stół, synonim polskiej gościnności, pojawi się na tegorocznym Dutch Design Week 2014. W ramach wystawy Polish Design: in the Middle of, zorganizowanej przez Culture.pl, pokazane zostaną prace ponad trzydziestu polskich projektantów, zespołów projektowych, producentów i studentów. Założenia projektu, którego kuratorką jest Izabela Bołoz, oddają cenione przez Polaków wartości, takie jak gościnność. Narracja wystawy oparta została na czterech grupach tematycznych, które tworzą: meble i dom, technologie, ceramika i zastawa stołowa oraz zabawki dla dzieci - wyjaśnia Krzeska.

Co istotne "Polish Design: in the Middle of" będzie pierwszą tak obszerną prezentacją współczesnego polskiego designu w Holandii. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wykładów. O swojej pracy, związkach z polskim designem, inspiracjach i dialogu z innymi branżami opowiedzą słynni designerzy i eksperci, m.in. Lidewij Edelkoort, Oskar Zięta, Bogusław Paruch czy Zuzanna Skalska.

Więcej: www.culture.plPolska prezentacja podczas London Design Festivalu. fot. Jan Lutyk

Ekspozycja "Polish Job" była prezentowana m.in. podczas mediolańskiego tygodnia designu. fot. jan lutyk

Projekt Art Food to jeden ze znaków rozpoznawczych polskiego wzornictwa. fot. Karina Marusińska

Polskie projekty jesienią ponownie zawitają do Brazylii. fot. materiały prasowe

Efekry współpracy polskich i tureckich projektantów oraz rzemieślników poznamy w czasie Istanbul Design Biennial. fot. materiały prasowe