Młoda Polska (designerska)

Eindhoven | Justyna Fołta

10 marca 2020 | Design | Ludzie | Wydarzenia |

Przyszłość wymaga wspólnego myślenia, działania i odpowiedzialności, bez względu na narodowość – to kluczowe założenia corocznego Dutch Design Week organizowanego w Eindhoven. Na tym kultowym w Europie wydarzeniu z dziedziny projektowania nie zabrakło również silnego głosu młodych polskich projektantów

„Young Polish Designers: Studies in Reality” to wystawa 28 prac absolwentów z ośmiu polskich publicznych szkół artystycznych. Funkcjonalność, estetyka, innowacyjność, ekologia, empatia i społeczna odpowiedzialność – to najważniejsze cechy, na których bazują młodzi twórcy.

Dominika Jędrzejek, studentka krakowskiej ASP im. Jana Matejki, stworzyła „Bagsforall” – system bagaży dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dzięki któremu walizki można zamontować bezpośrednio na wózku inwalidzkim. Z kolei Jan Garstka, student warszawskiej ASP, jest autorem publikacji i palety kolorystycznej pozwalającej na projektowanie inkluzywne, uwzględniające problemy osób z zaburzeniami widzenia kolorów.

Celem Mariki Sadowskiej, studentki Akademii Sztuki w Szczecinie, było przybliżenie trudności życia codziennego, z jakimi zmagają się osoby z upośledzeniami. Owocem jej projektowej kreatywności jest ilustrowana książka o przygodach chłopca z autyzmem. Świat „NIEzwykłego Maksyma” zostaje przedstawiony przy użyciu barw, faktur i obrazów pozwalających zrozumieć czytelnikowi sposób, w jaki dzieci w spektrum choroby odczuwają otoczenie. Inną projektową drogę obrała Martyna Piątek, absolwentka ASP w Katowicach, podejmując trudną tematyką funeralną. Stworzyła ekologiczny zestaw „Pamiętam”, składający się z ceramicznego naczynia (odpowiednika świecy), na którym spala się nasączony woskiem papier (może zawierać symboliczną wiadomość do zmarłego), wazonu na kwiaty cięte i donicy z wkładem nawadniającym.

Polska myśl designerska młodych twórców po raz pierwszy została zaprezentowana w Niderlandach 19 października 2019 roku. Uważna obserwacja świata pozwoliła artystom na stworzenie nieszablonowych przedmiotów codziennego użytku. Zdjęcia wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej Akademickiego Centrum Designu.

acd_designalive

Od góry, od lewej:  Dominika Jędrzejek, Jan Garstka, Marika Sadowska, Martyna Piątek

Sylwetki projektantów i ich dorobek prezentowany jest na platformie Akademickiego Centrum Designu pod adresem www.acdesign.com.pl/ profile-tworcow. Organizatorem wystawy było Akademickie Centrum Designu (ACD) – organizacja skupiająca wydziały projektowe ośmiu publicznych uczelni artystycznych, której celem jest łączenie młodych ambitnych projektantów z biznesem oraz promocja polskiego designu. Wystawa była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020

acd_projekty_designalive (1)

Bagsforall – Dominika Jedrzejek

acd_projekty_designalive (2)

Color palette for use in public spaces – Jan Garstka

acd_projekty_designalive (3)

I remember  – Martyna Piatek

acd_projekty_designalive (4)

UNusual Maxim – Marika Sadowska

Powiązane artykuły:

Na kawę z tajemnicą

Szykier

Łódź | 16 marca 2020

Wyjątkowa historia kawiarni z neorenesansowej kamienicy

Jesień 2019. Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Jesień 2019

Warszawa | 2 września 2019

Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Specjalne wydanie „Design Alive” na ŁDF

To już 5 lat!

Łódź | 12 października 2016

Dokładnie pięć lat temu przygotowaliśmy pierwszy numer "Design Alive".

Poznajcie Łódź. Zapraszamy na spacer

Zapraszamy na spacer

Łódź | 12 października 2016

Oto miejsca, które warto odwiedzić nie tylko przy okazji Łódź Design Festivalu.

Pokazać Ci Łódź? Chodźmy do “mojej” fabryki azbestu

Lubię destrukcję

Łódź | 12 października 2016

- Pokazać Ci Łódź? Chodźmy do fabryki azbestu - zaprasza Kuba Wandachowicz.

Kalendarium “Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.