POŁĄCZENI NAD POLSKIM STOŁEM

WOJCIECH TRZCIONKA

ŁÓDŹ 14.10.2015

DESIGN RZECZY WYDARZENIA

"Polski Stół" to nowatorski projekt, w którym trzech dolnośląskich producentów po raz pierwszy połączyło swoje siły. Porcelana Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktura z Bolesławca i Huta Julia z Piechowic wspólnie projektują polski stół. Za ideą stoi przekonanie, że warto przywrócić na nowo do łask tradycyjne rzemiosło, łącząc różnorodność i specyfikę każdego materiału z unikalnym wzornictwem.

Trzy dolnośląskie fabryki stworzyły trzy nowe zestawy, które powstały w wyniku wspólnych prac zespołów projektowych i wzajemnego poznawania technologii produkcyjnych oraz ponownego odkrywania tradycyjnych metod ręcznie wykonywanych dekoracji: zdobienia porcelany, szlifowania w krysztale, stempelkowania kamionki.

Porcelana z Wałbrzycha, kryształ z Piechowic i kamionka z Bolesławca przez stulecia wspólnie zdobiły stoły. Po wojnie, także wspólnie, pomogły odbudować tożsamość kulturową i społeczną nowych mieszkańców zachodnich terenów Polski. Razem, od 70 lat, tworzą "polski stół" w sensie dosłownym i metaforycznym.

Produkty powstałe pod szyldem "Polski Stół" miały swoją oficjalną premierę podczas Łódź Design Festivalu. Specjalnie zaaranżowany stół przygotowały Magda Gazur (Manufaktura Bolesławiec, ASP Wrocław) i Katarzyna Świętek.

Więcej na: www.polish-pottery.com.pl, www.crystaljulia.com, www.porcelana-kristoff.plwww.polskistol.com