Polacy inwestują w unikatowe dzieła sztuki użytkowej. Fryz z Hotelu Silesia sprzedany za 47 tys. zł

Za 368 tys. zł wylicytowano 16 kwietnia unikatowe dzieła sztuki użytkowej na akcji „Design. Sztuka wnętrza” Domu Aukcyjnego Desa Unicum. Najdrożej wylicytowanym obiektem okazał się Fryz z gwoździ autorstwa Tadeusza Siekluckiego. Zapłacono za niego ponad 47 tys zł.

Wydarzenie towarzyszyło drugiej edycji Desa Design Days. – W ramach tej odsłony skupiliśmy się na temacie architektury wnętrz. O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza. W ramach przebudów, modernizacji, zniszczeniu ulegają często niezwykłej klasy realizacje wnętrzarskie, tworzone przez wybitnych projektantów i artystów. Na przedaukcyjną wystawę złożyły się m.in. elementy wyposażenia i wystroju powojennych wnętrz. Mogliśmy zobaczyć m.in. metaloplastyczne elementy wystroju autorstwa Tadeusza Siekluckiego z wnętrza Hotelu Silesia w Katowicach, krzesło z oryginalnego wyposażenia Sali Kongresowej czy meble dziecięce autorstwa Władysława Trojana z warszawskiego Domu Książki – mówi Cezary Lisowski z Desa Unicum, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury.

Obrót na aukcji wyniósł 368 tys. zł. Najdrożej wylicytowanym obiektem okazał się Fryz z gwoździ autorstwa Tadeusza Siekluckiego. Zapłacono za niego ponad 47 tys zł. Wykonany został do wnętrza restauracji Hotelu Silesia w Katowicach, w przestrzeni której ostatnio rozgrywała się akcja popularnego serialu „Rojst”. To unikatowa instalacja z około 1970 roku, która powstała tylko w jednym egzemplarzu. Dzieło znalazło swoje miejsce w części kawiarnianej i stanowiło główną dekorację tego pomieszczenia. Kompozycja w ciągu dnia oświetlona była światłem przechodzącym przez świetliki w suficie. Kąt padania światła zmieniał się więc w zależności od pory dnia. To z kolei powodowało ruchy cieni gwoździ. Obraz zdawał się więc pulsować, falować wraz z ruchem światła i cieni. To nadawało mu jeszcze bardziej plastycznego charakteru.

Aukcyjny rekord padł jednak rok wcześniej, na pierwszej tego typu licytacji designu, gdy za 100 tys. zł zapłacono za kultowy fotel projektu Romana Modzelewskiego.

Wyniki aukcji wraz z cenami tutaj

Powiązane artykuły:

Rekordowe wyniki aukcji designu. Piękne polskie tkaniny i ceramika osiągnęły zawrotne ceny

Wraca to, co piękne

Warszawa | 19 października 2020

Rekordowe wyniki aukcji designu. Tkaniny i ceramika osiągnęły zawrotne ceny

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Perełki na drugiej edycji Desa Design Days. Do oglądania i kupowania

Perełki

warszawa | 28 marca 2019

30 i 31 marca odbędzie się druga edycja Desa Design Days.