PIECZYWO W ROLI GŁÓWNEJ

ZDJĘCIA: JANINA TYŃSKA

KATOWICE 19.12.2019

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Lokal Bakery to kultowa już piekarnio-kawiarnia mieszcząca się w sercu katowickiej Koszutki. Znajdziemy tutaj pyszne, wypiekane na miejscu pieczywo na zakwasie – w wiklinowych koszykach kuszą chleby z różnorodnymi dodatkami i świetne bagietki. Oprócz tego oczywiście słodkości i obowiązkowa kawa. Teraz, właściciele postanowili otworzyć drugą piekarnię w nowej lokalizacji, za projekt której odpowiadała Joanna Kubieniec

Najważniejszym zadaniem projektowym okazało się stworzenie dużej, otwartej strefy, z której klienci będą mogli podejrzeć proces wypiekania pieczywa. Niezbędna była też sporych rozmiarów ekspozycja wypieków i wyrobów własnych, a także lada sprzedażowa w centralnym punkcie sali. Inwestorom zależało na wprowadzeniu naturalnych materiałów i minimalistycznej kolorystyce. Pojawiło się zatem drewno pięknie zestawione z bielą, szarością i czarnymi akcentami – kolory użyte w projekcie miały nawiązywać do barw produktów, które dominują w piekarni.

Wnętrze jest otwarte, pełne naturalnego światła oraz zieleni. Istniejące ściany działowe wyburzono, a posadzki wylano z zacieranego betonu. Usunięto również sufity podwieszane w części sali, by odsłonić żelbet z widocznym deskowaniem. Część konsumpcyjną od piekarni oddziela wielofunkcyjna zabudowa meblowa – regał na pieczywo, a także do przechowywania. Dzięki zastosowaniu półprzezroczystych materiałów, do lokalu dociera więcej światła dziennego.

Główna sala podzielona została na trzy strefy, w zależności od preferencji klientów. Równolegle do lady znajduje się duży stół z krzesłami przeznaczony na spokojny, wspólny posiłek. W jednej witrynie okiennej zamocowano blat śniadaniowy z hokerami, a w drugiej podest z miejscami do siedzenia oraz możliwością wyjścia na taras – w narożniku sali umieszczono strefę z mniejszymi stolikami.

Architekci: Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz
Klient: Lokal Bakery
Projekt: 2018-2019
Realizacja: 2018-2019
Meble: ESKO

lokal_bakery_designalive - 3

lokal_bakery_designalive - 7

lokal_bakery_designalive - 6

lokal_bakery_designalive - 5

lokal_bakery_designalive - 4

lokal_bakery_designalive - 8

lokal_bakery_designalive - 9

lokal_bakery_designalive - 19

lokal_bakery_designalive - 18

lokal_bakery_designalive - 17

lokal_bakery_designalive - 16

lokal_bakery_designalive - 15

lokal_bakery_designalive - 14

lokal_bakery_designalive - 13

lokal_bakery_designalive - 12

lokal_bakery_designalive - 11

lokal_bakery_designalive - 10

lokal_bakery_designalive - 20

lokal_bakery_designalive - 31

lokal_bakery_designalive - 30

lokal_bakery_designalive - 29

lokal_bakery_designalive - 28

lokal_bakery_designalive - 27

lokal_bakery_designalive - 26

lokal_bakery_designalive - 25

lokal_bakery_designalive - 24

lokal_bakery_designalive - 23