PIĘĆ RED DOTÓW DLA POLAKÓW!

MAW

ESSEN 22.3.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

Pięć polskich produktów otrzyma w tym roku "designerskiego Oscara" w sekcji "product design". Prestiżowe nagrody Red Dot trafią do rąk wyróżnionych dopiero w lipcu, jednak już teraz kapituła ogłosiła wyniki dorocznego konkursu.

Każdego roku informacje docierające z Essen, gdzie mieści się siedziba konkursu, elektryzują nie tylko producentów i projektantów. Przyznanie nagrody jest nie tylko ich świętem, ale także pomaga potencjalnym klientom w wyborze najlepszych propozycji. Dla wielu z nich produkty z czerwonym znaczkiem są bowiem gwarancją najwyższej jakości. To sprawia, że firmy z całego świata w każdym roku ubiegają się o nagrody dla swoich produktów.

W rym roku padł kolejny rekord - o nagrodę rywalizowało 4662 produktów, zgłoszonych przez 1865 firm z 54 krajów. W sumie nagrodzono je aż w 19 kategoriach "product design", od mody poprzez sprzęt elektroniczny i AGD, poprzez meble aż po elementy wyposażenia wnętrz i architekturę. Co roku jury, składające się z kilkudziesięciu ekspertów (w tym roku grono jurorskie tworzyło 37 osób z 24 krajów) staje przed ogromnym wyzwaniem: obrady trwają przez kilka dni, a każdy zgłoszony przedmiot jest wnikliwie badany i analizowany.

W gronie laureatów znalazło się pięć polskich produktów. "Czerwoną Kropką" od tego roku będą mogły się cieszyć: kolekcja armatury łazienkowej Natura marki Bisk SA, zaprojektowane przez Colorofon, stoliki H2 marki Balma (projekt Piotra Kuchcińskiego) oraz fotel Structure, wyprodukowany przez włoską firmę Tonon, a zaprojektowany przez studio Massive Design. Dwa polskie produkty otrzymają także honorowe wyróżnienia: są to okap kuchenny Illumia marki Ciarko (projekt: Łukasz Paszkowski) oraz kafle ceramiczne Caldo stworzone przez To Do Product Design.

- Firmy zdają sobie sprawę, że inwestowanie w design oferuje znaczną wartość dodaną, ponieważ w momencie sprzedaży to właśnie projekt produktu jest decydującym czynnikiem przekonującym klientów do zakupu określonego produktu. A wyniki "product design" odzwierciedlają trendy i określają przyszłość danej branży - mówi dr Peter Zec, dyrektor generalny Red Dot Design Award.

Red Dot Design Award to największy i najsłynniejszy na świecie konkurs wzornictwa. Od 1955 roku przyciąga najbardziej znane firmy świata pragnące zaprezentować swoje możliwości i najnowsze osiągnięcia w zakresie projektowania. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca w Essen.

Więcej: www.red-dot.de

Stoliki H2 marki Balma. fot. Materiały prasowe

Nagrodzone stoliki dla Balmy zaprojektował Piotr Kuchciński. fot. Materiały prasowe

Kolekcja armatury łazienkowej Natura marki Bisk SA. fot. Materiały prasowe

Kafle ceramiczne Caldo stworzone przez To Do Product Design. fot. Materiały prasowe

Fotel Structure, wyprodukowany przez włoską firmę Tonon, a zaprojektowany przez studio Massive Design. fot. Materiały prasowe

Okap kuchenny Illumia marki Ciarko. fot. Materiały prasowe