PERSPEKTYWY MAŁE I DUŻE

WERONIKA BULICZ

23.1.2012

RZECZY

Tokijska kawiarnia dla rodziców z dziećmi jest przykładem, jak efektywnie wykorzystać oczywiste różnice między dorosłymi i dziećmi. Obok książek z obrazkami, zabawek, włączników umieszczonych na tyle wysoko, by dzieci nie mogły ich dosięgnąć, szerokich przejść między stolikami, by manewrowanie wózkiem nie było uciążliwe, w tej kawiarni jest coś jeszcze.

Parent and Baby Cafe w Omotesando w Tokio to miejsce, gdzie świat można oglądać z dwóch perspektyw, które występują w tym wnętrzu obok siebie. Projektant zagrał bowiem rozmiarami sprzętów - dlatego obok ogromnych elementów wyposażenia umieszczono malutkie. Zbyt duże sofy sąsiadują z małymi krzesełkami, część okien jest ogromna, a obok nich występują o wiele mniejsze, podobnie jest z żarówkami etc.

Perspektywy dorosłych i dzieci uwzględniono także w postrzeganiu wyposażenia. Na przykład stół - dorosły ogląda go z góry. Dziecko samodzielnie może spoglądać tylko od spodu. Właśnie dlatego w tej kawiarni na odwrotach blatów zostały namalowane scenki przedstawiające ulubione przez dzieci zwierzątka.

Jednym słowem, oryginalne wnętrze, w którym rodzice z dziećmi będą czuć się u siebie, ale też doświadczą czegoś nowego.

Lokal zaprojektowała słynna już japońska grupa Nendo.

Więcej: www.nendo.jp i www.tokyobabycafe.com

Tokijska kawiarnia dla rodziców z dziećmi jest przykładem, jak efektywnie wykorzystać oczywiste różnice między dorosłymi i dziećmi. fot. Materiały prasowe

Parent and Baby Cafe w Omotesando w Tokio to miejsce, gdzie świat można oglądać z dwóch perspektyw. fot. Materiały prasowe

Lokal zaprojektowała słynna już japońska grupa Nendo. fot. Materiały prasowe