OSOBISTE DOZNANIE

TEKST: ŁUKASZ POTOCKI, ZDJĘCIA: MACIEJ JEŻYK

KRAKÓW 4.2.2017

ARCHITEKTURA MIEJSCA

W Krakowie stanęła kapliczka nawiązująca kształtem do instalacji przestrzennej autorstwa architekta Przemo Łukasika i Medusa Group, która w 2014 roku robiła furorę podczas Łódź Design Festivalu, a zrealizowana została w ramach kooperacji „Kreacje z natury” magazynu „Design Alive” i marki Barlinek.

Dawniej przydrożne kapliczki pełniły funkcję punktów orientacyjnych – dosłownie i w przenośni. Jako miejsca służące modlitewnej kontemplacji pozwalały odzyskać duchową równowagę. W ich centralnym punkcie stał krzyż, wokół niego płot oddzielający sacrum od profanum. W projekcie kapliczki w krakowskich Bronowicach projektanci z Medusa Group odwrócili tę sytuację wynosząc ażurowe ogrodzenie ponad wysokość przydrożnego krzyża.

– Istotnym elementem było światło, które wpuściliśmy do wnętrza poprzez – puste w środku – cortenowe sztachety o kwadratowych przekrojach. Zależało nam, aby przebywający wewnątrz kapliczki, spoglądając w górę, mogli odnieść podobne wrażenie, jakie odnoszą patrząc w smukłe linie drzew sięgających wysoko w niebo. Dla nas jako pracowni, która mierzy się z projektami różnej skali, było to wyjątkowo ważne i osobiste doznanie projektowe. Mamy nadzieję, że dla mieszkańców Bronowic to miejsce będzie równie cenne – przekonują architekci z bytomskiego studia.

Więcej: www.medusagroup.pl