o tkaninach prawie wszystko

poznań | redakcja

23 listopada 2014 | Design | Wydarzenia |

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Tkanin pod patronatem „Design Alive”,  wydarzenia, które znajdując się na styku sztuki, designu, rzemiosła i najnowszych technologii przyciągnęło nie tylko najlepszych specjalistów i profesjonalistów ale także pasjonatów.

Dziś już wiemy, że festiwal stanie się przedsięwzięciem cyklicznym, zadecydował o tym sukces zakończonej niedawno pierwszej odsłony nowego wydarzenia – taką deklarację złożyły kuratorki wydarzenia -Małgorzata Bernardy i Ewa Voelkel-Krokowicz. Głównym elementem festiwalu, który ogniskował wszelkie inne aktywności, stała się ekspozycja. Prezentowane na niej tkaniny były jak prawdziwe dzieła sztuki, a do Concordii przyjechały z całego świata. Podziwialiśmy fantazyjne żakardy Doroty Taranek, tworzone metodą sitodruku tkaniny Justyny Medoń, czy architektoniczne i niezwykle skomplikowane technologicznie tkaniny Aleksandry Gacy – rozchwytywanej na całym świecie, polskiej projektantki tkanin, która żyje i tworzy w Holandii.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tkanina z drewna tworząca geometryczne, zgięcia i kształty autorstwa znanej projektantki Elisy Stróżyk. Do Concordii drewniana tkanina przyjechała zwinięta w rulon, zapakowana w szczelny karton prosto z Nowego Yorku. Wystawa była wyjątkowa jeszcze z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że uczestnicy wykładów byli jej integralną częścią (wszystkie wystąpienia odbywały się w tym samym, przestronnym pomieszczeniu), po drugie dlatego, że po raz pierwszy wokół jednego wydarzenia udało się zgromadzić wszystkich najważniejszych i najbardziej zasłużonych projektantów tekstyliów z kraju i ze świata.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu był art. Performance w wykonaniu francuskiego duetu ID TEXTILLE. Tworzą go matka i córka, dla których tkanina stała się multimedialnym  tworzywem twórczym. W specjalnie zaaranżowanym pokoju multimedialnym tkanina stworzyła całą przestrzeń, w połączeniu z dźwiękiem, światłem i ruchem ciał performerek okazała się zaskakującym i czarującym spektaklem.

Tkanina jest również bardzo dobrym pomysłem na biznes. Polskie marki meblowe, wśród nich Noti, współpracują z światowymi liderami w dziedzinie produkcji tkanin. W tym kontekście stał się więc dobrą okazją do biznesowych spotkań i inspiracji. W przestrzeń Concordia Design na czas wydarzenia wprowadzono kilka dodatkowych i funkcjonalnych mebli, które, jak na wydarzenie przystało, obite były w najlepsze tkaniny: fantazyjne siedziska Bouli oraz przestronna i wygodna kanapa Le Modne stworzona przez włoskiego projektanta Leonarda Talarico marki Noti pozwalały gościom na chwilę odpoczynku. Na scenie swoje miejsce znalazł najnowszy, polski laureat Red Dota – kolekcja Clapp Piotra Kuchcińskiego.

Tkaniny obecne były nie tylko w Concordii – ale również „wyszły w miasto”. Można było je spotkać w kawiarni Petit Paris, gdzie w płócienne skrawki materiału pakowane były bagietki, malowane jedwabie Justyny Medoń zawisły także w „Weranda Cafe & Lunch” w Starym Browarze a w Herbaciarni „Pod Lampionami” herbatę sprzedawano w uroczych, płóciennych woreczkach. Kwiaciarnia Kwiaty & Miut z kolei tkaninami ogrzewała rośliny – można było przynieść swoją ulubioną, doniczkową roślinę i nieco „dogrzać” ją tkaniną.

Organizatorom Festiwalu bardzo zależało również na tym, żeby zaangażować w wydarzenie wszystkich mieszkańców miasta, stąd pomysł na drzewko życzeń, na którym przechodnie wieszali kolorowe skrawki materiałów, które symbolizowały niespełnione jeszcze marzenia – to stary wschodni zwyczaj, który postanowiono zaadaptować podczas Festiwalu Tkanin.

Integralnym elementem Festiwalu Tkanin, oprócz wystawy i prezentacji były też warsztaty. Cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a kolejne wolne miejsca rozchodziły się “na pniu”. Podczas warsztatów prowadzonych przez niekwestionowanych profesjonalistów i pasjonatów można było nauczyć się zdobić tkaninę metodą stemplowania – posłużyły do tego warzywa, owoce i naturalne surowce, a także dowiedzieć się, na czym polega technika smockowania tkaniny. Do stworzenia atrakcyjnego i zróżnicowanego programu warsztatowego przyczyniło się także Muzeum Etnograficzne, które w swoim budynku, w centrum miasta zorganizowało spotkanie dotyczące tajemnic działania i posługiwania się tkackim krosnem.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Słodowa. Gastronomiczna twarz Concordii Design

Słodowa

Wrocław | 21 września 2020

Gastronomiczna twarz Concordii Design