Nokia Garage. Wyjątkowa przestrzeń do pracy twórczej

Co łączy największe technologiczne firmy, które swoją potęgę zbudowały na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań? Znakomita większość z nich zaczynała swoją działalność w przydomowych garażach. To właśnie tam pasjonaci nowych technologii rozwijali swoje pomysły i z determinacją dążyli, by pokazać je światu. Z perspektywy czasu widzimy, że dało to znakomite rezultaty. Dzisiaj wiemy także, że najlepsze pomysły nie rodzą się w samotności, ale wtedy, gdy mają okazję współpracować przedstawiciele różnych środowisk.

Dlatego też Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii i skorzystać ze wsparcia międzynarodowej korporacji. Przestrzeń, gdzie będą wspólnie dyskutować, eksperymentować i tworzyć innowacje. W ten sposób w czerwcu 2018 roku powstał Nokia Garage – wyjątkowa przestrzeń do pracy twórczej, otwarta na pomysły członków tworzących tę różnorodną społeczność. Zajmuje ona niemal 500 mkw. w biurowcu West Link we Wrocławiu. Nokia podeszła do kwestii projektu wnętrz w całkowicie niestandardowy sposób, angażując w powstanie projektu jego przyszłych użytkowników oraz ekspertów z firmy Kinnarps, którzy byli odpowiedzialni za dostawę wyposażenia wnętrz.

– Z wykorzystaniem metody twórczego rozwiązywania problemów design thinking przeprowadziliśmy proces projektowy, którego celem było stworzenie przestrzeni do twórczej pracy innowatorów. Chcieliśmy zbadać autentyczne potrzeby osób, które będą pracować w Nokia Garage, dlatego też zbudowaliśmy zespół projektowy, w którego skład wchodzili startupowcy, inżynierowie, przedstawiciele branży kreatywnej, a także studenci (w tym przedstawicielki koła naukowego Design Thinking z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, które zaprojektowały i przeprowadziły proces). Był to niezwykle inspirujący i twórczy czas, którego owocem jest to, jak Nokia Garage wygląda i funkcjonuje dzisiaj. Efekt przerósł nasze oczekiwania, a najbardziej cieszy nas fakt, że jest to opinia nie nasza, ale użytkowników – powiedziała Agnieszka Pasek, creative strategy designer w Nokia.

– Ogromnie się cieszymy, że użytkownicy Nokia Garage docenili nasze rozwiązania. Jest to najlepsze potwierdzenie, że Kinnarps uważnie wsłuchuje się w potrzeby osób, które pracują w różny sposób i oczekują, że wyposażenie przestrzeni do pracy będzie nie tylko designerskie, ale przede wszystkim funkcjonalne – powiedział Jarosław Skrzyniarz, dyrektor sprzedaży Regionu Zachodneigo w Kinnarps Polska.

Grupa osób pracujących nad stworzeniem Nokia Garage była bardzo różnorodna, a w trakcie opracowywania aranżacji z wykorzystaniem metody Design Thinking okazało się, że potrzeby jej członków są również mocno zróżnicowane. Zespołowi projektowemu zależało przede wszystkim na tym, aby powstało miejsce, które będzie inspirowało do twórczej pracy i spotkań. W efekcie powstała jedna duża, elastyczna i modułowa przestrzeń, podzielona na wiele zintegrowanych ze sobą i funkcjonalnych stref. Można wyodrębnić w niej trzy główne obszary, które w każdej chwili, w zależności od potrzeb, mogą się przeobrazić, dzięki mobilnym elementom wyposażenia, takim jak: przesuwne ścianki działowe, tablice czy meble na kółkach.

Nokia Garage dzieli się na trzy funkcjonalne, połączone ze sobą przestrzenie: „Creative Zone”, „Maker Space” i  „Lab”. „Creative Zone” to przestronna strefa do pracy kreatywnej. Znajduje się tutaj wiele kolorowych, mobilnych, modułowych mebli tj. m.in. miękkie, wygodne pufy, kolorowe fotele czy nietypowe siedziska Frame w formie ramy. Można także pobujać się na huśtawkach, położyć na macie do jogi, bądź zapaść w głębokim, superwygodnym fotelu. W tak zróżnicowanej przestrzeni ciekawy pomysł może przyjść do głowy dosłownie wszędzie! Wówczas z pomocą przychodzą zarówno tradycyjne tablice i stoły, jak i bardziej niekonwencjonalne miejsca tj. ściany, filary czy szyby, na których można szybko zapisać wszystkie bezcenne spostrzeżenia. Znajduje się tu również biblioteczka bogato wyposażona w znakomite książki, a także gry pobudzające kreatywność. W przestrzeni kreatywnej znajdują się zarówno miejsca do pracy indywidualnej, jak i zespołowej, a także różnej wielkości mobilne stoły, pozwalające na szybką zmianę aranżacji.

„Maker Space” to kolejna strefa w Nokia Garage, gdzie można wprowadzić swój pomysł w życie i w bezpiecznym otoczeniu zbudować jego prototyp. Pomoże w tym np. drukarka 3D, lutownica, a także wiertarka, młotek czy gwoździe. Ostatnia strefa to laboratorium, czyli tzw. „Lab”. Tu znajduje się sprzęt telekomunikacyjny firmy Nokia służący do testowania innowacyjnych rozwiązań.

– Podczas projektowania przestrzeni Nokia Garage powstało mnóstwo ciekawych pomysłów i koncepcji, które w fazie realizacji okazały się znacznie bardziej skomplikowane niż zakładaliśmy początkowo. Gdy odkryliśmy szeroką gamę rozwiązań firmy Kinnarps, wiedzieliśmy, że jest to strzał w dziesiątkę. Kinnarps ma w swojej ofercie meble modułowe i elastyczne, które dostosowują się do rozmaitych wnętrz i są odpowiedzią na różnorodne potrzeby użytkowników. Właśnie o to, od samego początku nam chodziło – podkreśla Agnieszka Pasek.

– Ten projekt był dla nas niezwykle ciekawym wyzwaniem, ponieważ wyposażyliśmy Nokia Garage nie tylko w meble, lecz także dostarczyliśmy scenę, oświetlenie i panele oddzielające poszczególne strefy. Na każdym etapie konsultowaliśmy się z członkami grupy projektowej, pracującej nad stworzeniem tej innowacyjnej przestrzeni. Bardzo cieszyła nas wspólna praca z osobami, które są otwarte na nowe pomysły i ciekawe niekonwencjonalnych rozwiązań w zakresie wyposażenia i aranżacji – powiedziała Aneta Antoszczuk, odpowiedzialna za realizację projektu w Kinnarps.

Więcej na: www.kinnarps.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: