Nogi gięte na gorąco

Białystok | MAN

23 października 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy |

Lite bukowe drewno, historyczne rzemiosło, efektywne wykorzystanie surowca – oto recepta na stworzenie stołu, który nie tylko otrzymuje nagrodę, ale przede wszystkim jest funkcjonalny.

Lite bukowe drewno, historyczne rzemiosło, efektywne wykorzystanie surowca – oto recepta na stworzenie stołu, który nie tylko otrzymuje nagrodę, ale przede wszystkim jest funkcjonalny.

Autorem stołu YAK jest Jan Godlewski, założyciel GDL2 Design Studio. Ten projekt powstał z myślą o wnętrzach mieszkalnych. – Projekt inspirowany jest historycznym rzemiosłem i metodami wytwarzania sprzętów wykorzystywanych dawniej w gospodarstwach położonych na terenie obecnego województwa podlaskiego. Prostota i kreatywność to cechy dawnych narzędzi i sprzętów. Ograniczone możliwości technologiczne zmuszały wytwórcę do efektywnego wykorzystania materiału i stworzenia sztywnej konstrukcji poprzez zastosowanie prostych węzłów konstrukcyjnych – przyznaje twórca. Taka strategia poskutkowała zaskakującymi rozwiązaniami technicznymi, prostymi i skutecznymi, w których m.in. wykorzystano konstrukcje samozaciskowe, wielokrotne węzły konstrukcyjne dla poprawy stabilności czy też gięcie drewna na gorąco zamiast klejenia warstwowego.

Stół wykonano z litego drewna bukowego. Nogi stołu zostały wytoczone, podzielone na 3 części i wygięte na gorąco w celu zwiększenia ilości punktów podparcia – poprawy sztywności połączenia z blatem. W trakcie realizacji projektu została podjęta próba prześledzenia całego procesu wytwórczego. Wszystkie etapy realizacji projektu zostały wykonane osobiście przez projektanta. Specjalnie dla potrzeb wytworzenia prototypu zostały zbudowane prowizoryczne narzędzia zbliżone to tych jakich używano dawniej (np. palenisko parowe to zmiękczania drewna bukowego).

Projekt YAK otrzymał I nagrodę w konkursie Design By organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Więcej: www.jangodlewski.com

Powiązane artykuły:

Wystartowała 12. edycja konkursu VASCO Integracja 2020

VASCO Integracja

Warszawa | 27 lutego 2020

VASCO Group zaprasza do 12. edycji konkursu VASCO Integracja 2020

Trwa rejestracja do IX edycji International VELUX Award!

Velux zaprasza

Warszawa | 26 lutego 2020

Trwa rejestracja do IX edycji International VELUX Award

Wygraj z presją czasu i zdobądź 1000 euro!

Stań i walcz!

Katowice | 19 grudnia 2018

Druga polska edycja „Roca One Day Design Challenge”.

Weź udział w wyzwaniu Cosentino Design Challenge!

Wyzwanie Cosentino

Almería | 28 listopada 2018

Nowy konkurs promocję kreatywności i talentu w projektowaniu.

Pagórki i doliny

Pagórki i doliny

Eindhoven | 8 grudnia 2016

Table Landscapes tworzą miejsce do wyeksponowania ważnych dla nas przedmiotów.

Stół jako manifest

Masiv Oak

wARSZAWA | 2 stycznia 2016

Dębowy stół niczym rzeźba. Masiv Oak to rzeźbiarski manifest.