NA STYKU MUZYKI I AKTORSTWA

Tomek Lipiński i Dawid Ogrodnik to bohaterowie najnowszej kampanii Bytom, która kontynuuje promocję marki, nawiązując do polskiej kultury i sztuki. Tym razem prezentuje różnych artystów – muzyka i aktora – należących do dwóch pokoleń. Ten niebywały duet połączyła muzyka, która stała się tematem przewodnim kampanii i zdjęć najnowszej kolekcji Bytom.

Wybór bohaterów sesji Bytomia jest niezwykle ciekawy, ponieważ zarówno dla aktora, jaki i dla muzyka ubiór jest elementem artystycznego wyrazu, o czy powiedział nam muzyk rockowy Tomek Lipiński: – Na rockowej scenie strój zawsze był bardzo ważnym elementem wizerunku. Niektórzy artyści pokazują się zawsze w podobnym ubiorze, co pozwala ich rozpoznać w jednej chwili: cylindry Slasha, malowane T-shirty The Clash, czar swobodnej elegancji Jaggera… Strój od razu dużo mówi o stylu i charakterze granej muzyki. Inaczej noszą się metalowcy, inaczej punki, inaczej artyści z rockowego mainstreamu. Poza tym koncert to swoiste święto, czas szczególny i dla artystów, i dla fanów. Dlatego zwykle wszyscy ubierają się na koncerty nieco inaczej niż na co dzień. To bardzo stara tradycja, starsza niż rock, i niech trwa.

Prezentowana przez Ogrodnika i Lipińskiego kolekcja Bytom wiosna–lato 2019 to zderzenie dwóch silnych trendów. To kolaboracja współczesności z przeszłością utrzymana w klasycznym stylu mody męskiej. Z jednej strony to duch vintage bliski marce Bytom, której historia zaczyna się w 1945 roku, sięgający do stylistyki nie tak dawnych lat 80., czyli obecnego trendu w światowej modzie. Z drugiej strony to estradowa ekstrawagancja muzyków jazzowych i swingu. Muzyka jazzowa zapisała się w historii kultury i sztuki XX oraz XXI wieku, stanowiąc część światowego dziedzictwa kulturowego, a marka Bytom chce podkreślić ten fakt. – Mój charakter najbardziej oddaje stylowy zestaw z białą marynarką. To stylizacja pełna elegancji, jazzu i swingu – jest mi najbliższa, bo podkreśla zarówno przywiązanie do tradycji, jak i pełen indywidualizm, co przecież ludzie sztuki cenią sobie nad wyraz – mówi Dawid Ogrodnik – aktor filmowy i teatralny, uznany za jednego z najciekawszych europejskich artystów młodego pokolenia, znany między innymi z ról w filmach „Jesteś Bogiem”, „Chce się żyć”, „Ida”, „Ostatnia rodzina”, „Cicha noc”. Z wykształcenia jest również muzykiem.

Jazzowo-swingowe stroje w nowej kolekcji Bytomia, cechuje silny kontrast pomiędzy użytą bielą marynarek a głęboką czernią spodni. I tu widoczne jest bezpośrednie nawiązanie do improwizacji jazzowych czy wręcz swingowych. Białe koszule o szerokich kołnierzach w połączeniu z białymi marynarkami o wydatnych klapach w szpic zostały połączone, „z lekkim przymrużeniem oka”, z przerysowanymi akcesoriami w postaci potężnej muchy czy czarnej róży w butonierce. Całą kolekcję wykonano z najlepszych gatunkowo włoskich tkanin koszulowych oraz garniturowych i uszyto w polskich szwalniach.

Natomiast nurt odwołujący się do lat 80. przejawia się w szerokich klapach zarówno otwartych, jak i w szpic, oraz w luźniejszym kroju garnituru. Samo zestawienie kolorów i deseni – w tym przypadku szerokich pasów w koszuli kontra tenis w garniturze – nawiązuje bezpośrednio do stylizacji muzyków z lat 80. Mocne, granatowe pasy podkreślają niezależność rockową, a czerwone stanowią wręcz proweniencję stylu punk. Kolory użyte w kolekcji również nie są typowo klasyczne. Granaty, niebieskości czy jasne szarości zostały użyte w palecie swoich cieplejszych tonacji, również nadając kolekcji charakter minionych lat i styl retro. W stroju z tej kolekcji na rozdaniu muzycznych nagród Fryderyki wystąpił Tomek Lipiński wzbudzając ekscytację. – To zabawne, że dżentelmen po sześćdziesiątce uchodzi za ekstrawaganta, gdy nie wystąpi w dżinsach, a w nienagannie skrojonym i uszytym garniturze. Faktycznie nieczęsto można mnie było oglądać w tak eleganckim wydaniu; ten rok jest jednak dla mnie wyjątkowy – jesienią mija 40 lat mojej scenicznej aktywności i wraz z całym zespołem chcemy wyglądać wyjątkowo. Dlatego i na koncertach, i w podobnych sytuacjach – jak na gali Fryderyków – pojawiamy się w strojach z klasą – powiedział Lipiński, muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek, lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys, Fotoness, odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przewodniczący Rady Fundacji Music Export Poland, członek Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i dodał – Okazuje się, że w odpowiednim kontekście także klasyka może być ekstrawagancka. Bardzo mi się to podoba i czuję się z tym świetnie.

Więcej na: www.bytom.com.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Krawiecki majstersztyk

Krawiecki kunszt

Kraków | 9 stycznia 2020

Tradycja i funkcjonalność w kolekcji Heritage/Dziedzictwo marki Bytom

Sztuka Kroju

Sztuka Kroju

Warszawa | 25 października 2019

Polscy artyści i marka Bytom. Dwa światy i wspólna kreatywna wizja

Garnitur w roli głównej

W roli głównej

Bytom | 2 stycznia 2019

Bytom - szlachetnie skrojone, wełniane garnitury i płaszcze.

Luźne wątki

Luźne wątki

Warszawa | 8 września 2018

Galeria Raster połączyła siły z firmą Bytom.

Znamy zwycięzców Plebiscytu Czytelników DESIGN ALIVE AWARDS 2014!

CZYTELNICY WYBRALI

Cieszyn | 6 listopada 2014

Zakończyliśmy przyjmowanie głosów w Plebiscycie Czytelników.