NA ŁAWECZCE W MAŁYM KINIE…

MAC


23.8.2012

RZECZY

Niewielkie plenerowe kino powstało z myślą o belgijskim Centrum Kulturalnym BKSM w aglomeracji Brukseli. Jego projekt stworzył polski dizajner Paweł Grobelny. Widzowie mogli więc zobaczyć filmy podczas wystawy prezentowanej w dwóch belgijskich galeriach.

Projekt Grobelnego nazywa się Out-door-kino i został przymocowany do okna modernistycznego budynku, który przed laty stworzył Walter Steenhoudt. Okno i ekran kinowy mają ten sam rozmiar i kształt. Zaś sam ekran umieszczono wewnątrz przestrzeni wystawienniczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu i zaakcentowaniu "plenerowego" wymiaru kina filmy mogą być w nim wyświetlane właściwie na okrągło a nie tylko w czasie, gdy galeria jest czynna.

Dodatkowo, aby podkreślić integralność i niezależność filmowej konstrukcji, głośniki umieszczono tylko na zewnątrz, w konstrukcji obiektu. Dzięki temu ekspozycje prezentowane w galerii nie są narażone na dobiegające zewsząd dźwięki.

Obiekt stworzony przez Grobelnego nie tylko służy oglądaniu filmów, przełamywaniu granicy pomiędzy "zewnętrznym" i "wewnętrznym", ale także pełni funkcje integracyjne dla lokalnej społeczności. - Out-door-kino może funkcjonować jako miejsce spotkań okolicznych mieszkańców w formie zadaszonej ławki - przyznaje projektant.

Projekt zrealizowany został w ramach wystawy prezentowanej w dwóch belgijskich galeriach Strombeek Cultural Center i Malines Centre for Visual Art.

Więcej: www.ccstrombeek.be

Plenerowe kino w brukselskim Centrum Kulturalnym BKSM. fot. Michiel De Cleene

Kino zaprojektował Paweł Grobelny. fot. Michiel De Cleene

Obiekt pełni też funkcje integracyjne dla lokalnej społeczności. fot. Michiel De Cleene