MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI JUŻ DZIAŁA!

TEKST: JUS, ZDJĘCIA: PIOTR KRAJEWSKI, MARCIN OLIVA SOTO I KRZYSZTOF LIPIŃSKI

WARSZAWA 7.8.2018

ARCHITEKTURA DESIGN MIEJSCA

Pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki otwarto w Warszawie na terenie rewitalizowanego XIX-wiecznego kompleksu fabryki wódek. Za projekt, architekturę wnętrz, ekspozycję muzealną oraz nadzór autorski nad realizacją odpowiada pracownia Nizio Design International. Miejsce, w którym powstało muzeum wymagało od twórców poszanowania jego specyfiki, kontekstu historycznego oraz wymogów konserwatorskich przy jednoczesnym zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wystawienniczych.

Innowacyjność i wyjątkowość projektu polega przede wszystkim na wykorzystanych materiałach i technologiach wypracowanych na potrzeby rewitalizowanego obiektu. Projekt Nizio Design International opiera się na zastosowaniu rozwiązań ściśle korespondujących z charakterem budynku, jego historią oraz zastosowaniu materiałów odzyskowych bądź odpowiadających tym sprzed lat. W realizacji użyto najwyższej jakości naturalne tworzywa takie jak szkło, stal, beton czy miedź, która historycznie była surowcem wykorzystywanym w urządzeniach do destylacji. W budynku dawnego zakładu rektyfikacji, gdzie dziś mieści się Muzeum Polskiej Wódki zachowano oryginalną konstrukcję stalową oraz elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz.

Wykreowana przez Nizio International Design przestrzeń oddziałuje na wszystkie zmysły – nie tylko opowiada fascynującą historię, ale pozwala ją usłyszeć, zobaczyć, dotknąć, a nawet powąchać i posmakować. Ekspozycja mieści się w pięciu galeriach i przybliża dzieje produkcji wódki w Polsce od wieku XV aż do dziś. Koncepcja wystawy opiera się na jednoczesnym wykorzystaniu multimediów i artefaktów – m.in. oryginalnych urządzeń gorzelniczych oraz symbolicznie odtworzonych wiekowych aparatur do destylacji, betonowych kadzi czy pieców.

W Muzeum Polskiej Wódki działają też sklep, bar, restauracja, bistro i pijalnia czekolady. Przy nim działają również restauracja ZONI, funkcjonujące 24 h na dobę bistro WuWu.

Więcej na: www.muzeumpolskiejwodki.pl i www.nizio.com.pl