MOST. BUNT PRZECIWKO UNIFORMIZACJI

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 23.10.2020

DESIGN

Wbrew panującej modzie proponują projekty awangardowe, pełne życia i koloru. – Chcemy tkanin unikalnych i więcej oryginalnych wzorów. Niech dobre wzornictwo artystyczne wyjdzie z galerii i akademii na ulice! – postuluje Iza Sojka ze studia autorskich tkanin dekoracyjnych Most.

Tkaniny od zawsze są nośnikami historii – o nas samych, o środowisku, o czasach, w których powstały. Tradycję przekazywania opowieści w pięknym stylu podtrzymuje marka Most. Jej założycielką jest Iza Sojka, prowadząca wcześniej manufakturę kafli Purpura i wydawnictwo Niebieska Studnia. Oryginalne wzory tkanin tworzą dla marki znani artyści: Anna Libera, Karolina Lubaszko czy Kuba Sowiński, ale również niedawni absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, Krakowa oraz Łodzi. W swoich projektach stawiają na naturalne bawełniane i lniane tkaniny drukowane, sitodrukowe i żakardowe, nietuzinkowe narzuty, torby, pledy, zasłony, obrusy.

– Buntujemy się przeciwko uniformizacji i bezpiecznym rozwiązaniom w zakresie wzornictwa tkanin. Oddajmy głos artystom – deklaruje Iza Sojka. – Chcemy przywrócić i unowocześnić stare technologie tkania i dzięki nim produkować maszynowo unikatowe tkaniny.

Więcej na: www.themost.pl


W powyższym filmie widoczna tkanina lniana Imaginarium, którą zaprojektowała Karolina Lubaszko.

Na zdjęciu: bawełniane koce Most wyróżnione nagrodą #MustHave na Łódź Design Festival