ARCHIKONA: MODERNISTYCZNA PERŁA W BRNIE

TEKST: MARCIN MOŃKA, ZDJĘCIA: WOJCIECH TRZCIONKA

BRNO 10.6.2012

ARCHITEKTURA MAGAZYN MIEJSCA

Willa Tugendhatów w Brnie to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu. Projekt Miesa van der Rohe to idealne połączenie eleganckiej prostoty oraz funkcjonalności. W marcu 2012 roku willę otwarto po ponad rocznej renowacji. Dziś można ją zwiedzać.

Willa Tugendhatów - luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, to obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Willa w stolicy Moraw (Republika Czeska) została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.

Umowę na realizację domu małżeństwo Tugendhat spisało z Miesem van der Rohe wiosną 1929 roku. Trudno jednoznacznie określić, dlaczego słynny architekt zdecydował się na tą inwestycję. Być może zaważył fakt, iż nie musiał liczyć się z żadnymi ograniczeniami finansowymi...

Od marca willę można zwiedzać. Chętnych jest tak dużo, że czas oczekiwania na otrzymanie wejściówek wynosi około miesiąca. - To dom, pod którego silnym wrażeniem pozostaję od chwili, gdy go po raz pierwszy obejrzałem. Zwiedziłem go bardzo dokładnie, i wciąż mam przed oczami genialną relację, w jaką wchodzi z każdej strony z otoczeniem, w którym powstał - mówi polski architekt Tomasz Konior.

Więcej: www.tugendhat.eu

Niezwykła historia willi w reportażu z Brna, który przeczytać można w wydaniu nr 3 magazynu "Design Alive".

Magazyn znajdziesz: tutaj
Prenumeratę zamówisz: tutaj

Willa Tugendhatów to dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. fot. Wojciech Trzcionka

Od marca willę można zwiedzać. fot. Wojciech Trzcionka

Willa w stolicy Moraw została zbudowana w latach 1929-1930. fot. Wojciech Trzcionka