MIEDZIANE CACKA ALDO BAKKERA

MM

2.2.2011

RZECZY

Stworzona przez holenderskiego projektanta Aldo Bakkera "Miedziana kolekcja" została uznana przez "Wallpaper" za przykład najlepszego użycia tego materiału we wzornictwie w minionym roku.

Po raz pierwszy szersza publiczność poznała "Miedzianą kolekcję" Bakkera w kwietniu zeszłego roku w Spazio Rossana Orlandi w Mediolanie. Od tego czasu nowe przedmioty Bakkera wzbudziły duże zainteresowanie, trafiły do produkcji i można je już kupować.

Miedziowa kolekcja składa się z kliku przedmiotów: konewki, misy, karafki do sosu sojowego i świeczników. Wszystkie tworzące kolekcję przedmioty powstały przy użyciu miedzi, z dużą pieczołowitością i starannością. Bakker znany z wielu innych swoich projektów (m.in. przedmiotów codziennego użytku ze szkła czy srebra) przywrócił dawny blask miedzi, w ostatnich latach nieco zapomnianej, i umiłowanie do tego materiału umiejętnie połączył ze współczesnymi technikami produkcyjnymi: odlewaniem i lakierowaniem. Część przedmiotów jest np. lakierowana, są także naczynia pokryte od wewnątrz srebrem. Wszystkie mają owalne kształty i są wykonywane w różnych rozmiarach.

Obiekty Bakkera powstają nie tylko by nas otaczać i dzielić się pięknem, ale również pobudzać zmysły i wyzwalać emocje. "Miedziana kolekcja" powstała dla holenderskiej galerii Thomasa Eycka. Ceny tworzących ją przedmiotów są bardzo zróżnicowane: za świecznik zapłacimy 120 funtów, konewka to już wydatek 2310 funtów, z kolei naczynie mogące posłużyć jako garnek kosztuje 3850 funtów.

Nagroda za "Miedzianą kolekcję" to zresztą nie jedyne wyróżnienie "Wallpapera" dla Aldo Bakkera. Projektanta nagrodzono również w kategorii najlepszy stołek. Bakker stworzył go dla Particles Gallery. Jego "zmysłowe"stołki, jak określa je galeria, są w całości wykonane z drewna, pokryte lakierem bezbarwnym.

Więcej: www.aldobakker.com i www.particlesgallery.com

Obiekty Aldo Bakkera powstają nie tylko by nas otaczać i dzielić się pięknem, ale również pobudzać zmysły i wyzwalać emocje. fot. ARC

Miedziowa kolekcja składa się z kliku przedmiotów: konewki, misy, karafki do sosu sojowego i świeczników. fot. ARC

Bakker stworzył również drewniany stołek dla Particles Gallery. fot. ARC