ŁDF: DESIGN TOWARZYSZĄCY

TEKST: MARCIN MOŃKA, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE, RAFAEL VARGAS

ŁÓDŹ 7.10.2014

DESIGN WYDARZENIA

Jeśli już zobaczycie wszystkie główne wystawy tegorocznej edycji Łódź Design Festival, koniecznie wyznaczcie sobie dodatkowy szlak, obejmujący ekspozycje towarzyszące. W tym roku jest ich ponad 40.

Nie mamy wątpliwości, że na każdej edycji festiwalu najbardziej inspirują i najżywiej komentowane są wystawy główne. Znamy jednak osoby, które nad program główny przekładają wydarzenie mniejsze, bardziej ukryte a jednocześnie niosące duży ładunek intelektualny i emocjonalny. Oczywiście najlepiej odwiedzić wszystkie ekspozycje i wydarzenia, zarówno te w programie głównym jak i wydarzenia towarzyszące.Będzie z czego wybierać - organizatorzy przygotowali np. 200 godzin wykładów, warsztatów i spotkań z projektantami. Do tego mnóstwo wystaw towarzyszących.

Jedną z nich będzie "HEROES 3.0", której bohaterowie to... 24 obrazy przyszłości. W tym przedsięwzięciu wzięli udział eksperci z różnych dziedzin, opowiadając o swoich osiągnięciach i wizjach przyszłości. Rozmowy podzielono na 5 kategorii - w ten sposób powstał interdyscyplinarny przewodnik po najnowszych trendach w naszej kulturze.

Na festiwal powraca też twórczość ze Wschodu. Ekspozycja "Anatomia Europy. Ukraina, Rosja, Białoruś" jest poniekąd zwieńczeniem tryptyku "…i obudziłem się w Europie" (2011), "Bóg, humor, ojczyzna. Projektowanie rosyjskie" (2012) oraz "Białoruś. Ulica, której nie ma" (2013). - Projekt, po wielu modyfikacjach, ostatecznie przyjął charakter transnarodowy - dotyka kwestii lokalnych, ale w kontekście międzynarodowym. W obecnej rzeczywistości, kiedy człowiek, obywatel, artysta staje się narzędziem walki politycznej, a świat tonie w szarości i kłamstwie, nasz przekaz ma być prosty i przejrzysty - przekonuje Ksenia Kaniewska, kuratorka wystawy.

W czasie łódzkiego festiwalu pojawi się również silna reprezentacja Gdynia Design Days: na najważniejszej polskiej imprezie będzie można zobaczyć m.in. "Smak przedmiotu", "Miasto+" czy Cucumis mobile - mobilna szklarnia miejska. To wszystko projekty powstałe w tym roku podczas entuzjastycznie przyjętej edycji nadmorskiego wydarzenia.

I wreszcie ekspozycja "Bravos" opowiada o problemach, z jakimi albo już mierzy się albo niebawem będzie się mierzyć współczesne hiszpańskie wzornictwo. To najczęściej wyzwania dotyczące ochrony środowiska naturalnego czy rozmaitych wyzwań stojących przed społeczeństwem: ekonomicznych czy kulturowych.

W sumie na ekspozycji będzie można zobaczyć 21 przedmiotów stworzonych przez 21 projektantów. Najczęściej są to twórcy awangardowi, a łączy ich cezura czasowa - wszyscy urodzili się po roku 1960. Jednak mimo różnorodności stylów jakie prezentują, odszukamy zapewne i cechy wspólne. Są to twórcy, którzy studiowali w szkołach designu - nie są samoukami ani absolwentami innych kierunków, jak bywało we wcześniejszych dekadach. Wielu z nich ukończyło edukację za granicą. Jeśli jest coś co ich definiuje, to właśnie silna indywidualność i pragnienie, by zdystansować się od pozostałych projektantów.

Na wystawie, którą stworzył Juli Capella, projektanci zostaną zestawieni ze stworzonymi przez siebie obiektami - przed zdjęciami projektantów, zrobionymi w ich pracowniach, eksponowane są ich prace: krzesła, taborety, stojak na rowery czy pojemniki symulujące barykadę.

Projekty nie są pozbawione ironii i humoru. - Niektóre z przedmiotów produkowane przez renomowane firmy współistnieją z ryzykownymi projektami często produkowanymi przez samego projektanta w niewielkim nakładzie czy jako prototypy w projektach pilotażowych. Poza zastosowaniem najnowszych technologii, w procesie produkcji korzysta się często z technik zapożyczonych z tradycyjnego rzemiosła - zapowiadają organizatorzy.

Oczywiście wydarzeń w tegorocznym programie jest zdecydowanie więcej. My na pewno odwiedzimy też "When innovation meets ancient", przygotowywaną przez Oskara Ziętę i Holzano; "Nieistniejące dzieła architektury" łączącą historyczne retrospekcje z debatą na temat przeszłości i przyszłości miasta oraz zupełnie nowe, współczesne formy prototypowania; "Work in progress" - portret pokolenia trzydziestolatków stworzony na podstawie wnętrz, w których mieszkają i przedmiotów, które lubią.

Łódź Design Festival potrwa od 9 do 19 paździenika.

Więcej: www.lodzdesign.com

Wystawa "Bravos" opowiadająca o problemach, z jakimi albo już mierzy się albo niebawem będzie się mierzyć współczesne hiszpańskie wzornictwo.

OliaGorohova zaprezentuje swoje prace na ekspozycji "Anatomia Europy".

"HEROES 3.0" to jedna wystaw towarzyszących, której bohaterami są 24 obrazy przyszłości.

Prace Tanji Klimenko będą częścią ekspozycji "Anatomia Europy".

"Smak przedmiotu".

"When innovation meets ancient", przygotowana przez Oskara Ziętę i Holzano.