Na zdjęciu: Taliesin West w Arizonie

KULTURA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI – WIRTUALNY SPACER TROPEM ARCHITEKTURY FRANKA LLOYDA WRIGHTA

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIE: CAROL HIGHSMITH

USA 4.5.2020

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA

Jeśli utknęliście w domu, nic straconego! Od starożytności po współczesność - liczne muzea w odpowiedzi na aktualną sytuację udostępniają swoje zasoby online, niejednokrotnie umożliwiając odwiedzającym odbycie wirtualnego spaceru. Z podobną ofertą wystąpiło The Frank Lloyd Wright Building Conservancy, we współpracy z Fundacją Franka Lloyda Wrighta i Unity Temple Restoration Foundation.

Cotygodniowe wirtualne wycieczki to podróż tropem najciekawszych budynków zaprojektowanych przez Franka Lloyda Wrighta. W czasach gdy ludzie są od siebie oddaleni, kultura nas łączy a tego typu akcje inspirują i dają nadzieję na powrót do dawnej codzienności.

Powodem stworzenia inicjatywy, oprócz oczywistych celów edukacyjnych, jest apel o wsparcie w kryzysowej sytuacji. Tak samo jak wiele innych instytucji, galerii czy bibliotek, liczne budynki Wrighta, z których znaczna część jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są teraz zamkniętę dla publiczności a co za tym idzie, nie przynoszą dochodów.

Podążając za hasztagiem #WrightVirtualVisits wiele publicznych witryn partnerskich za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych w każdy czwartek przedstawia krótkie filmy prezentujące budynki Wrighta m.in. Taliesin West, Fallingwater, Unity Temple i Hollyhock House. Akcja rozpoczęła się 2 kwietnia i potrwa co najmniej do 15 lipca.

Frank Llyoyd Wright (1867 - 1959) był prekursorem architektury organicznej. Zaprojektował ponad 1000 budynków i ukończył ich ponad 500 podczas kariery trwającej blisko 70 lat. Dziś uważany jest za jednego z najważniejszych architektów XX wieku.

Pełną listę dostępnych wycieczek można znaleźć na stronie: www.SaveWright.org/WrightVirtualVisits