KOLEKCJA WASTEWORLD

ŁÓDŹ 2.10.2019

DESIGN RZECZY

Tartaruga tworzy serię ręcznie tkanych kilimów i tekstyliów domowych zrobionych w ponad 90% z wełnianych przędz, będących odpadem z masowej produkcji dywanów

Tartaruga to łódzka pracownia tkacka stworzona przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Miłośniczki rzemiosła i dobrego wzornictwa tworzą współczesne kilimy i tkaniny dekoracyjne, a każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 25

Kolejna z serii Tartarugi nazwana została Wasteworld i oprócz tego, że dobrze wygląda, to przede wszystkim powstała na przekór zasadom obowiązującym w branży tekstylnej. Kolekcja ręcznie tkanych kilimów i tekstyliów domowych została wykonana w ponad 90% z wełnianych przędz będących odpadem z masowej produkcji dywanów. Przędze te występują w postaci zafarbowanych na konkretne kolory nawojów. Ze względu na zbyt niską masę pojedynczych nawojów, nie mogą być już wykorzystane w przemyśle. Mimo to, wciąż cechują się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i są idealnym surowcem do tkania ręcznego.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 23

Sam kilim to tkanina w pełni użytkowa, dwustronna, bardzo zwarta, świetnie poprawiająca akustykę wnętrza. Może pełnić funkcję czysto dekoracyjną ale może też z powodzeniem zastąpić dywan na podłodze. Wszystkie kilimy muszą być wykonywane ręcznie, ponieważ do tej pory nie powstała żadna technologia, która byłaby w stanie zastąpić tu pracę ludzkich rąk.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 24

Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych surowców, produkty z kolekcji Wasteworld powstają tylko i wyłącznie w jednym egzemplarzu. Wszystkie kilimy są sygnowane; opatrzone numerem seryjnym oraz nazwiskami projektanta i rzemieślnika, a 2% dochodu z każdej tkaniny przekazywane jest na kapitał społeczny.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 21