KAPLICA NICZYM ZACHÓD SŁOŃCA

MAC

ACAPULCO 20.3.2011

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Niezwykła kaplica powstała nieopodal Acapulco w Meksyku - nie tylko ze względu na swoje usytuowanie Sunset Chapel ma integralny związek z otaczającymi ją skałami.

Choć kaplicę ukończono kilka tygodni temu, już poświęca się jej wiele uwagi. Zbudowano ją na w otoczeniu przyrody, na wzniesieniu, i została wpisana w krajobraz, w którym dominują skały. Obiekt przypominający ogromny głaz nie naruszył naturalnego ukształtowania terenu, powstał m.in. z konstrukcji betonowych. Przestrzeń kaplicy to 120 metrów kwadratowych. - Wzgórza otaczające Acapulco są zbudowane z ogromnych granitowych skał, ułożonych jedna na drugiej. Odwzorowując tą strukturę ciężko pracowaliśmy, aby kaplica wyglądają jak "kolejny" naniesiony głaz na szczycie góry - przyznają twórcy z BNKR Arquitectura, które zaprojektowało kaplicę.

Meksykańscy architekci tworząc ten projekt odwołali się do archetypicznych doświadczeń ludzkiej egzystencji. - Nowe życie sakralne i związane z nim doświadczenie pojawia się w chwili, gdy para młoda zawiera związek małżeński. Na drugim biegunie znajdują się obrzędy związane z ceremonią przejścia naszych bliskich do wieczności. I ta przesłanka, by połączyć te dwa przeciwieństwa, stały się siłą napędową projektu - mówią architekci.

Architekci z Meksyku odwołują się również do innych tradycji kulturowych. - Sunset Chapel to pewnym sensie Stonehenge współczesności. Jest tajemnicza, ale daje pocieszenie i uspokaja oraz chroni - deklarują.

O Sunset Chapel mówi się jako o kaplicy pamięci. Dużą rolę odgrywa w niej gra światła słonecznego, a sam obiekt, choć wpisany w naturalną przestrzeń, jest widzialny z oddali. Naturalne widoki wykorzystano również w wewnętrznej przestrzeni kaplicy, tak aby uczestnicy religijnych celebracji mieli szansę dostrzegać krajobraz. Główny widok kaplicy jest zwrócony w stronę zachodnią, by lepiej dostrzegać zachód słońca.

Sunset Chapel to pewnym sensie Stonehenge współczesności. fot. ARC

Meksykańscy architekci tworząc ten projekt odwołali się do archetypicznych doświadczeń ludzkiej egzystencji. fot. ARC

Przestrzeń kaplicy to 120 metrów kwadratowych. fot. ARC