Kalendarium wydarzeń

Przed nami tydzień obfitujący w interesujące wydarzenia. Na pierwszy plan wysuwa się Dubai Design Week, który po raz kolejny potwierdza, że Dubaj jest światową stolicą sztuki, kultury i designu. Wśród prac rodzimych i międzynarodowych twórców będzie można obejrzeć wystawę polskiej artystki, Olgi Zelenskiej, zatytułowaną „Znikąd, z miłością”.

Ciekawie zapowiadają się także nasze krajowe ekspozycje – „Ludzie z fabryki porcelany” w Centrum Designu w Gdyni oraz „Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich” w Wieliczce. Dużym wydarzeniem jest otwarcie festiwalu Ars Cameralis w Katowicach, któremu towarzyszy wiele ciekawych wystaw, projektów i imprez.

Zapraszamy!

Co: Dubai Design Week
Gdzie: Dubai Design District w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Kiedy: 13.11.2018–17.11.2018
Już po raz szósty w dubajskiej dzielnicy designu – Dubai Design District, nazywanej także D3, rozpocznie się wydarzenie o międzynarodowej randze promujące wzornictwo, kulturę oraz sztukę Bliskiego Wschodu. Dubai Design Week przygotowano z ogromnym rozmachem jak przystało na największy tego typu festiwal designu w tej części świata. Jego ważnym elementem są instalacje umieszczone w strategicznych miejscach Dubaju. Sześciodniowy program to ponad 200 wydarzeń związanych z projektowaniem w różnych dziedzinach, w tym w architekturze, sztuce użytkowej oraz projektach graficznych. Będzie można obejrzeć prace lokalnych i międzynarodowych twórców. Polskim akcentem jest wystawa Olgi Zelenskiej, zatytułowana „Znikąd, z miłością”.
Uczestnicy Dubai Design Week będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach, wykładach i prelekcjach oraz spotkać się z wielokrotnie nagradzanymi projektantami, m.in. Marcem Ange, Ini Archibongiem, Matthew McCormickiem czy Martynem Lawrence Bullardem.
Więcej na: www.dubaidesignweek.ae

Co: Wystawa Olgi Szczechowskiej „Otoczenie”
Gdzie: Staromiejski Dom Kultury  w Warszawie
Kiedy: 7.11.2018–25.11.2018
W Staromiejskim Domu Kultury od 7 listopada wystawione są prace młodej artystki – Olgi Szczechowskiej. Wystawa zatytułowana „Otoczenie” koncentruje się na próbie pokazania natury, która nas otacza. Artystka przedstawia ją jako uporządkowaną przestrzeń, w której nie ma miejsca na chaos i ruch.
Olga Szczechowska jest podwójną stypendystką Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Ma na koncie wiele indywidualnych wystaw.
Więcej na: www.sdk.pl

Co: Wykład „Empatia, teraz! Co może design?” oraz projekt „Znikąd, z miłością”
Gdzie: School of Form, ul. Głogowska 18, Poznań
Kiedy: 15.11.2018, godz. 17.00
Co może design, a co mogą projektanci? – to temat wykładu dr Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, dyrektor programowej i artystycznej School of Form, kuratorki licznych wystaw polskiego designu. Prelekcję poprzedzi prezentacja projektu dyplomowego „Znikąd, z miłością” Olgi Zelenskiej, który jest odpowiedzią na zjawisko przemieszczania się ludzi. Projekt wybrany spośród 20 najlepszych na świecie projektów dyplomowych przygotowanych w 2018 r. zostanie zaprezentowany podczas finałowej wystawy Global Grad Show na Dubai Design Week.
Więcej na: www.sof.edu.pl

Co: Wycinanki polskie. Spotkanie z Alicją Białą
Gdzie: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kiedy: 11.11.2018, godz. 16.00
Ciekawe wydarzenie będzie miało miejsce w krakowskim MOCAK-u już 11 listopada. Artystka wizualna, ilustratorka i graficzna – Alicja Biała – oprowadzi po swojej wystawie kolaży pt. „Wycinanki polskie”. Uczestnicy będą mogli porozmawiać o jej twórczości oraz włączyć się w akcję „Polska bez obrazy”, zainaugurowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Więcej na: www.mocak.pl

Co: Wystawa „Ludzie z fabryki porcelany”
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Designu w Gdyni
Kiedy: 16.11.2018–31.12.2018
W Centrum Designu w Gdyni będzie można obejrzeć niezwykle interesującą wystawę „Ludzie z fabryki porcelany”. Eksponatami są naczynia wyprodukowane w Ćmielowie, jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce. Serwis nazwany „Ślad człowieka” został wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu.
Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prezentowano ją w 2016 r. na Design March w Islandii, rok później na Designblok w Czechach, a w 2018 r. podczas Triennale Ceramiki UNICUM w Lublanie. Naprawdę warto.
Więcej na: www.centrumdesignu.gdynia.pl

Co: Wystawa „Matryca” Tatiany Wolskiej
Gdzie: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Kiedy: 16.10.2018–18.11.2018
Jeszcze przez tydzień można oglądać wystawę „Matryca” autorstwa Tatiany Wolskiej. W jej pracach podejmowana jest refleksja nad kwestią środowiska, będącego najdogodniejszym miejscem do życia. Ruchome, dynamiczne struktury, przypominające formy organiczne odsyłają do skojarzeń związanych z życiem cielesnym jako siłą dynamiczną, ciągle rozwijającą się i zaskakującą.
Więcej na: www.arsenal.art.pl

Co: Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich
Gdzie: Zamek Żupny w Wieliczce
Kiedy: 8.11.2018–19.05.2019
Pierwszoplanowa dla polskiej historii i kultury kolekcja, zainicjowana przez Izabelę Czartoryską, odsłania kolejny zestaw cennych zabytków. Tym razem są to niezwykłe przedmioty zapewniające splendor ucztom – zastawy stołowe z kolekcji Czartoryskich. Wystawa przybliża bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach.
Więcej na: www.muzeum.wieliczka.pl

Co: Projekt „Temporary Structures 3”
Gdzie: Plato w Ostrawie
Kiedy: 20.09.2018–11.11.2018
To już ostatnie dni, kiedy można oglądać wystawę będącą trzecią odsłoną cyklu „Temporary Structures”. Artyści zaaranżowali przestrzeń galerii, przekształcając ją w szatnię (projekt Kláry Hosnedlovej) oraz w przestrzeń do prezentacji składającą się z tkanin i obrazów z kolekcji Miasta Ostrava (projekt belgijskiego artysty Wesleya Meurisa).
Więcej na: www.plato-ostrava.cz

Co: Otwarcie festiwalu Ars Cameralis
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach
Kiedy: 9.11.2018–25.11.2018
Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis zapraszają na „Sygnał” – wydarzenie inaugurujące XXVIII edycję Festiwalu Ars Cameralis. Instalację autorstwa Sebastiana Freytaga, stanowiącą część projektu „Więcej światła!”, będzie można oglądać w budynku Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Instalacja „Sygnał” została stworzona z myślą o dwóch postindustrialnych przestrzeniach: Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu i pokopalnianym budynku będącym częścią Muzeum Śląskiego w Katowicach. Pierwszą częścią wydarzenia będzie performans, który odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00 w przestrzeni bytomskiego obiektu.
Więcej na: www.cameralis.art.plwww.muzeumslaskie.pl

Co: Wystawa „Ręczna robota” Józefa Wilkonia
Gdzie: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie
Kiedy: 28.09.2018–25.11.2018
W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie warto obejrzeć wystawę cenionego ilustratora, malarza i rzeźbiarza – Józefa Wilkonia. To próba pokazania niezwykle bogatego dorobku artysty oraz zaprezentowanie różnych technik, które stosował, tworząc swoje dzieła. Wśród eksponatów wyróżnia się sporych rozmiarów gobelin. Są także różnego rodzaju plakaty, ilustracje do książek oraz ilustracje wykonane w technice cyfrowej. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia.
Więcej na: www.muzeumkarykatury.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Gdzie warto się wybrać

W tym tygodniu

Łódź | 11 stycznia 2019

Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Najważniejsze wydarzenia początku roku

Tu warto być!

Berlin | 31 grudnia 2018

Najważniejsze wydarzenia początku roku.