JUŻ JEST PIĄTA ODSŁONA KOLEKCJI MANUBA. I MOŻNA KUPOWAĆ W SKLEPIE ONLINE!

TEKST: TWO, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

GDYNIA 14.7.2020

DESIGN RZECZY

Manuba to krótka seria produktów, która co roku poszerza się o nowe elementy wykonane specjalnie na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days. Tegoroczna edycja projektu to kontynuacja idei odzyskiwania rzemiosł na Pomorzu. W ramach piątej kolekcji powstała seria limitowanych produktów, które zostały zainspirowane obecną sytuacją na świecie.

Doświadczenie izolacji pokazało, że powinniśmy bardziej zatroszczyć się o własne samopoczucie. Dlatego Manuba 2020 zachęca do poświęcenia większej uwagi swojemu ciału. Idea ta jest wynikiem współpracy Agaty Nowak (kuratorka projektu), Kamili Niedzwiedzkiej oraz Dominiki Kulczyńskiej i Mateusza Peringera z Zakwas Studio, którzy zostali zaproszeni do stworzenia tegorocznej kolekcji.To oni zaprojektowali i wykonali wszystkie produkty w pracowniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, wykorzystując przy tym swoje umiejętności rzemieślnicze i doświadczenie w pracy z ceramiką oraz tkaniną. Efektem ich współpracy jest limitowana kolekcja trzech produktów wpisujących się w nurt selfcare. Każdy z nich został wykonany w 25 egzemplarzach. Ręcznie, tradycyjnymi technikami i z naturalnych materiałów.

Produkty z kolekcji można kupować w sklepie online, który został stworzony specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu Gdynia Design Days. Lico kosztuje 80 zł, zestaw Myj jest w cenie 65 zł, a Mydlarz - 110 zł. Cały zestaw (Lico, Myj, Mydlarz) można kupić w cenie 245 zł. W sklepie dostępne są też produkty z czterech wcześniejszych edycji projektu Manuba. Więcej na: www.manuba.sklep.pl

Lico
Mobilne lusterko, które można przenosić, gdy szukamy przestrzeni na chwilę dla siebie. Dzięki dużemu uchwytowi można je z łatwością złapać i skorzystać z niego tam, gdzie będzie odpowiednie światło dzienne. Gdy nie jest akurat potrzebne, może stać się dekoracyjnym obiektem na toaletce. Organiczna podstawa umożliwia ustawienie Lica pod dwoma różnymi kątami. Lusterko jest ręcznie wykonane przy użyciu tradycyjnej techniki lepienia z gliny. Po wypale glina została zawoskowana, dzięki temu lusterko będzie odporne na wilgoć. Powierzchnia ceramiki ma delikatne nieregularności, co przypomina o ręcznym procesie produkcji, nadając każdej sztuce unikatowości.Myj
Zestaw do pielęgnacji twarzy, który zamienia codzienne mycie w relaksujący rytuał i pozwala na świadomą rezygnację z jednorazowych wacików. Składa się z kompletu wielorazowych płatków z miękkiej tkaniny bambusowej, przeznaczonych do oczyszczania lub demakijażu twarzy. Są w nim też dwa płatki z tkaniny konopnej do delikatnego peelingu pobudzającego skórę, oraz mały ręcznik. Całość można przechowywać w zaprojektowanym w tym celu woreczku. Wszystkie elementy zestawu zostały ręcznie uszyte. Na froncie woreczka znajduje się ilustracja naniesiona za pomocą sitodruku.Mydlarz
Forma do zbierania i przerabiania resztek mydła oraz masażer, które pozwalają na stworzenie relacji ze swoim ciałem. Całość składa się z pojemnika z pokrywką toczonego na kole garncarskim oraz porcelanowego masażera z funkcją mydelniczki. Wszystkie elementy tworzą jeden spójny obiekt, po rozłożeniu mogą jednak funkcjonować niezależnie. Dolna część naczynia daje możliwość gromadzenia resztek mydła. Pokrywka jest jednocześnie formą do robienia nowych mydeł (cały proces jest wyjaśniony w prostej instrukcji). Z kolei masażer do ciała spełnia również funkcję klasycznej mydelniczki. Praca nad zestawem opierała się o przekrojowe połączenie tradycyjnych technik garncarskich z wykorzystaniem druku 3D.


Produkty z kolekcji można kupować w sklepie online, który został stworzony specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu Gdynia Design Days. Lico kosztuje 80 zł, zestaw Myj jest w cenie 65 zł, a Mydlarz - 110 zł. Cały zestaw (Lico, Myj, Mydlarz) można kupić w cenie 245 zł.

Agata Nowak jako projektantka łączy tworzenie krótkich serii produktów, powstających na bazie tradycyjnych technik i ręcznej produkcji z produkcją masową. W swojej pracy koncentruje się na projektowaniu mebli, produktów oraz przestrzeni wystawienniczych. Jako kuratorka współtworzyła razem z Michałem Bachowskim wystawę „Ciało na rozdrożu”. Absolwentka De Montofort University w Leicester i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Kamila Niedzwiedzka działa w branży odzieżowej i współpracuje z Nikodemem Szpunarem, z którym wspólnie realizują wystawy, projekty meblowe oraz projekty z pogranicza sztuki. Absolwentka Wydziału Wzornictwa na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz National College of Art And Design w Dublinie.

Dominika Kulczyńska i Mateusz Peringer z Zakwas Studio. Spółdzielnia Socjalna Zakwas powstała w 2018 roku. Obejmuje pracownię ceramiczną, szwalnię, a także pracownię projektową, której głównym założeniem jest praca z odzyskiwanymi tworzywami sztucznymi. Studio Zakwas działa na polu edukacji ekologicznej oraz aktywizacji i reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym. Zajmuje się zarówno indywidualnymi projektami, jak i biznesowymi. Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła.