JAN PFEIFER ZWYCIĘZCĄ KONKURSU „MAKE ME!” 2016

TEKST: ŁUKASZ POTOCKI, ZDJĘCIA: MAREK SWOBODA I MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 24.10.2016

DESIGN RZECZY

Wygląda jak zwykła balustrada, jednak jest niezwykła, bo gra! Instrument miejski, projekt Jana Pfeifera, to zwycięzca dorocznego konkursu „make me!” organizowanego przez Łódź Design Festival.

Celem projektu było stworzenie miejsca spotkań, zabaw i doświadczeń audialnych. Przekazywanie radości, jaka płynie ze wspólnego muzykowania. Projekt jest wynikiem obserwacji zachowań dzieci na terenie Parku Bródnowskiego w Warszawie. Dzieci, przechodząc pomostem, uderzają patykami w szczeble barierki, tworząc przy tym przypadkową muzykę. - Ta obserwacja skłoniła mnie do zaprojektowania instrumentu muzycznego - barierki, której dźwięki są w pełni harmoniczne, a konstrukcja spełnia wszystkie funkcje ochronne - opowiada Jan Pfeifer.

pfeifer

Projekt składa się z kilku modułów, połączonych ze sobą w zależności od dedykowanej przestrzeni. Każdy moduł to oktawa, czyli osiem podstawowych dźwięków. Rama zrobiona jest z profili stalowych, a szczeble z wypłaszczonych rur ze stali nierdzewnej. Zabieg spłaszczania rur sygnalizuje nam długość dźwięków, a także nadaje zwykłym materiałom przemysłowym rangę instrumentu muzycznego. Elektronika zawarta w środku pozwala na korekcję dźwięku tak, aby instrument nie był za głośny i nie zakłócał spokoju w przestrzeni.

Jan Pfeifer jest tegorocznym absolwentem Wydziału Wzornictwa na ASP w Warszawie. Współpracuje z warszawskim zakładem rzemieślniczym - Pracownia Abażurów Grochowska oraz projektuje pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Zwycięzca 9.edycji Young Design 2016 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Więcej na: www.makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa