ILUSTROWANY ATLAS ARCHITEKTURY SASKIEJ KĘPY

MAC

WARSZAWA 26.10.2012

ARCHITEKTURA LUDZIE MIEJSCA RZECZY STYL ŻYCIA WYDARZENIA

Jedna z najmodniejszych obecnie dzielnic Warszawy, czyli Saska Kępa doczekała się własnej monografii architektonicznej. W tej niewielkiej książce mamy szansę prześledzić 50 miejsc, zarówno budynków, jak i detali dekoracyjnych. Co najważniejsze jednak, modernistyczne obiekty oglądamy nie na fotografiach, lecz za pośrednictwem bardzo precyzyjnych ilustracji.

Album w całości jest autorski, wymyśliła go Magdalena Piwowar, która również stworzyła wszystkie ilustracje. Ilustracje opatrzyli tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś. Prezentowane w nim budynki oraz elementy dekoracyjne powstały w latach 1926-39, a także w okresie powojennym oraz te pochodzące z czasów najnowszych. Wykorzystanie wyłącznie ilustracji bez udziału zdjęć ma duży walor poznawczy: nie tylko dzięki nim możemy poznawać podstawowe założenia architektoniczne, ale również zobaczyć je w "pełnej krasie" - nierzadko przecież obiekty przesłaniają obecnie drzewa czy inne budynki. „pomysł zasadza się na wydobyciu pierwotnego kształtu, detalu zatartego przez lata nadbudowami i zmianami, jakie przyniosła historia. Kolorystykę poszczególnych obiektów celowo ujednolicono, choć jest ona dla Kępy ogromnie ważna, szczególnie tam, gdzie pierwotnie na większych i mniejszych połaciach użyto barwnego klinkieru, cegły albo szorstkiego tynku. Ale tym samym kształt, wystawiony na pierwszy plan, broni się sam” - napisała w przedmowie do albumu Hanna Faryna-Paszkiewicz.

Książka jest niecodziennym, wręcz awangardowym przewodnikiem. Saska Kępa to przecież dzielnica tworzona przez lata przez architektów, którzy później sami w niej zamieszkali. Co więcej, książka "SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy" jest dwujęzyczna, polska oraz angielska, i dzięki temu jest dobrym przewodnikiem również dla zagranicznych gości odwiedzających stolicę.

"SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy", Centrum Architektury, Warszawa 2012. Koncepcja i projekt Magdalena Piwowar, tekst Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś.

Uwaga konkurs! Wygraj przewodnik po Saskiej Kępie
Aby wziąć udział w konkursie i wygrać jedną z dwóch książek, trzeba odpowiedzieć na pytanie: W którym roku włączono Kępę w granice Warszawy? Nagrodzimy autorów poprawnych odpowiedzi, którzy wraz ze swoimi danymi (imię, nazwisko i dokładny adres) wyślą je na adres konkursy@designalive.pl w piątek 26 października pomiędzy godz. 12.00 a 13.00. Nagrody wygrają osoby, których zgłoszenia napłyną jako dziesiąte i dwudzieste trzecie (decyduje godzina spłynięcia mejla). Uwaga, z jednego adresu mejlowego można wysłać tylko jedno zgłoszenie (większa liczba zgłoszeń z jednego adresu będzie traktowana jak jedno zgłoszenie).

"SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy" wydany przez Centrum Architektury. fot. Materiały prasowe

Książka jest niecodziennym, wręcz awangardowym przewodnikiem. fot. Materiały prasowe

Dwa egzemplarze książki można wygrać w naszym konkursie. fot. Materiały prasowe