Ikony designu: Posiedzieć na jaju

| MM

19 października 2011 | Rzeczy

Egg Chair to jedna z tych ikon wzornictwa, od której trudno jest oderwać nie tylko wzrok… Kto choć raz poznał rozkosz wygodnego siedzenia w tym fotelu, niezmienne często do niego wraca. I pomyśleć, że Egg Chair świętował już swoje 50. urodziny, a grono jego kolejnych wyznawców wciąż się powiększa.

Egg Chair to jedna z tych ikon wzornictwa, od której trudno jest oderwać nie tylko wzrok… Kto choć raz poznał rozkosz wygodnego siedzenia w tym fotelu, niezmienne często do niego wraca. I pomyśleć, że Egg Chair świętował już swoje 50. urodziny, a grono jego kolejnych wyznawców wciąż się powiększa.

Fotel zaprojektował Duńczyk Arne Jacobsen pod koniec lat 50. zeszłego stulecia. Był już wówczas wziętym projektantem, a pamiętajmy, że rozgłos przyniosły mu początkowo projekty architektoniczne, które realizował dla Kopenhagi. Gdy jednak „zabierał się” za krzesło Jajo, był autorem kilku dobrze przyjętych projektów, w tym m.in. krzeseł Ant oraz Sieries 7 Chair.

Egg Chair zamówiła u Jacobsena sieć hoteli Radisson SAS, oczywiście w Kopenhadze, gdzie wiele budynków powstało wcześniej do jego projektów. Projektant i architekt potrafił eksperymentować z materiałami (m.in. ze sklejką), stąd też i w nowym projekcie postanowił zbadać możliwości nowego krzesła. Podobno inspiracją do jego powstania były wcześniejsze prace Eero Saarinena. Jednak sam proces projektowy odbywał się w garażu projektanta, który początkowo stworzył jego gipsowy model.

Pierwotnym przeznaczeniem Jaja, które zadebiutowało w 1958 roku, stały się przestrzenie lobby w hotelach. Wygoda i komfort, jaki zapewniał jego użytkownikom sprawiła, że fotel szybko zaczął zdobywać i inne przestrzenie, a goście hotelowi, którzy mieli okazję w nim siedzieć uznali, że podobny mebel powinien również znajdować się w ich domach. Tak rozpoczęła się międzynarodowa kariera Jaja, które produkuje obecnie marka Republic of Fritz Hansen. Fotel był początkowo obity tkaniną, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania pojawiły się także i inne rozwiązania.

Sam fotel znajduje zastosowania w wielu miejscach: jego początkowa funkcja, czyli możliwość zachowania pewnej prywatności w hotelowym lobby stała się jego wielką zaletą. Nie tylko unikamy na moment otoczenia, ale również poddajemy się niebywałemu komfortowi. Jajo jest wykonane z tworzywa sztucznego oraz ze stali, i od kilkudziesięciu lat zachwyca swoją futurystyczną formą.

Dziś Egg Chair należy do grona absolutnych duńskich klasyków. A sam Jacobsen stworzył jeszcze kilka innych foteli, które do dziś stanowią o sile duńskiego wzornictwa.

Za oryginalny Egg Chair zapłacimy ok. 7 tys. dolarów. Więcej: www.fritzhansen.com

Powiązane artykuły:

Gratka dla miłośników włoskiej awangardy! Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Sklep z ikonami

Mediolan | 16 sierpnia 2020

Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Ikony designu: Fotel, który łamie konwenanse

Po prostu D4

Lauenförde | 21 marca 2019

Ikony designu. Fotel, który łamie konwenanse.

Kultowy fotel w nowej odsłonie

Nowa twarz ikony

Tolentino | 27 listopada 2018

Kultowy fotel Sanluca projektu braci Castiglioni w nowej odsłonie!

Archikony. Notre Dame du Haut. Rzeźba na wzgórzu

Rzeźba na wzgórzu

Ronchamp | 27 sierpnia 2017

Archikona. Kaplica Notre Dame du Haut (Matki Bożej na Górze).

Fotel eventowy

Fotel eventowy

Malmö | 11 stycznia 2017

Fotel, który doskonale nadaje się do wystawiania na zewnątrz.

Chandigarh. Miasto z poziomu zero

Miasto przyszłości

Chandigarh | 20 lipca 2016

Dzieło życia Le Corbusiera wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.