IKONY DESIGNU: GIĘTE KRZESŁO MARIANA SIGMUNDA

MM


JASIENICA 9.8.2012

DESIGN RZECZY

W tym roku obchodziłby 110. urodziny. Marian Sigmund, legenda polskiego projektowania, twórca wielu modeli krzeseł na szczęście pozostaje w pamięci nie tylko historyków sztuki i badaczy polskiego wzornictwa. Miłośników jego projektów ucieszy pewnie powrót kolejnych modeli krzeseł jego autorstwa. A przypomnijmy, że powstały ponad 50 lat temu.

O swoim przed laty "flagowym" projektancie nie pozwala zapomnieć marka Paged Meble, z którą projektant był związany zawodowo od końca lat 50. Wiążąc się z Fabryką Mebli Giętych w Jasienicy (dzisiejszy Paged Meble) pewnie wiedział o długiej tradycji fabryki i stosowanej tutaj technologii. Nie wiemy jednak czy przypuszczał, że właśnie dla tych zakładów stworzy kilkadziesiąt modeli mebli, z których część dziś to już niekwestionowane ikony designu.

W Jasienicy pojawił się jako uznany już twórca, prawdziwy projektant w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, nie tylko zajmował się wzornictwem przemysłowym, ale również zajmował się architekturą wnętrz, przestrzeniami publicznymi oraz tworzeniem scenografii a nawet malarstwem. Być może inaczej potoczyłyby się jego losy, gdyby nie Spółdzielnia Artystów "Ład", którą zakładał w latach 30. XX wieku, a która do "doskonałości formy, surowca i wykonania". Wcześniej studiował we Lwowie na tamtejszej Politechnice oraz w Warszawie w Szkole Sztuk Pięknych.

Po zakończeniu II wojny światowej (Sigmund walczył w Powstaniu Warszawskim) poświęcał się także pracy pedagogicznej, ucząc w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych czy krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. To spod jego ręki wyszły projekty wielu obiektów w krakowskiej Nowej Hucie czy plany przebudowy wnętrz Wawelu.

Do fabryki mebli w Jasienicy trafił w 1957 i przez następne lata tworzył dla niej ok. 40 wzorów. To właśnie tam nie tylko miał szansę inspirować się tradycją dawnych zakładów thonetowskich, ale również czerpać z wciąż obecnej tam technologii gięcia mebli. Jego projekty, często podziwiane, były w ostatnich latach niedostępne. Na fali powrotów dawnych ikon wzornictwa także Paged postanowił nawiązać do osiągnięć projektowych z XX wieku i wzorów Sigmunda. Zdjęcia i szkice jego krzeseł znajdowały się w archiwach firmy kilkadziesiąt lat.

Jednym z przywracanych modeli jest krzesło pod nazwą Sig1 A587. Na podstawie przekazów wykonano trzy prototypy, entuzjastycznie przyjmowane na imprezach targowych, m.in. na iSaloni w Mediolanie. Pierwotnie ten model zaprojektowano w 1957 roku, a wdrożono rok później. To w tym projekcie Sigmund połączył thonetowską technologię ręcznego gięcia drewna z modnymi w tamtym czasie, ukośnie nachylonymi nogami. Wykonano je z giętego drewna bukowego i profilowanej sklejki. Krzesło odróżniało się m.in. nietypowym oparciem, zamocowanym na dwóch bądź trzech listwach, które sprężynowały, zwiększając komfort użytkowania. Po 50 latach ten model powraca do produkcji.

Więcej: www.designcollection.pl

Marian Sigmund i jego krzesło Sig1 A587. fot. Materiały prasowe

Słynny projektant dla fabryki w Jasienicy zaprojektował ok. 40 wzorów. fot. Materiały prasowe

Po 50 latach słynne krzesło powróciło do produkcji. fot. Materiały prasowe