IKEA ZAPRASZA NA FESTIWAL W ŁODZI. DIZAJN TO FRAJDA!

ŁP

ŁÓDŹ 9.10.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

- Dla mnie design oznacza tworzenie przedmiotów ponadczasowych, pięknych i praktycznych, dzięki którym nasze codzienne życie może być łatwiejsze i przyjemniejsze - mówi w rozmowie z "Design Alive" Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce.

Design kojarzy Ci się z czymś nietuzinkowym, trochę nowoczesnym, a jednocześnie udziwnionym? Myślisz, że nie stać Cię na dobry design w Twoim domu, bo to coś luksusowego, na co mogą pozwolić sobie tylko nieliczni? Daj spokój… Dizajn to frajda! A z IKEA Ty tu urządzisz, tak jak tylko zapragniesz.

IKEA to firma głęboko zakorzeniona w kulturze Szwecji, gdzie, podobnie jak we wszystkich krajach skandynawskich, dom odgrywa bardzo ważną rolę w życiu ludzi. W wyposażeniu wnętrz Skandynawowie cenią sobie funkcjonalność i uważają, że każdy powinien mieć dostęp do dobrze wykonanych, praktycznych i estetycznych przedmiotów.

Taka też jest IKEA. Chce być dostępna dla jak najszerszego grona ludzi i oferować im swoje "Demokratyczne Wzornictwo", czyli estetyczne, funkcjonalne, dobrej jakości meble i akcesoria wyposażenia wnętrz w przystępnych cenach, wykonane z dbałością o środowisko naturalne. Tworząc każdy produkt, IKEA wychodzi od ustalenia jego ceny, aby mógł on znaleźć się w domach wielu ludzi na całym świecie. Jednocześnie wszystkie przedmioty muszą spełniać wysokie standardy jakościowe, a materiały zastosowane w produkcji powinny być przyjazne dla środowiska. Jeśli zaś chodzi o wzornictwo, według IKEA design powinien wywoływać pozytywne emocje - bawić, zaskakiwać, pobudzać wyobraźnię, inspirować i przekraczać granice. I oczywiście wszyscy powinni móc się nim cieszyć, niezależnie od zasobności portfela.

Z IKEA każdy może pozwolić sobie na dobry design w swoim domu, a ponadto urządzić go stosownie do swoich gustów i potrzeb, by żyło mu się lepiej na co dzień. To właśnie codzienne ludzkie potrzeby są podstawą i stanowią inspirację dla projektantów IKEA. Niezależnie od tego, kim jesteś i co robisz w życiu - mieszkasz z dziećmi, jesteś tancerką, architektem czy kucharzem - Twój dom to Twój azyl, miejsce, w którym możesz odpoczywać, pracować, bawić się, uczyć i realizować swoje pasje. W związku z tym jego wystrój powinien być dopasowany do Twojego stylu i trybu życia, abyś czuł się w nim swobodnie i komfortowo każdego dnia. Mówiąc "Ty tu urządzisz", IKEA zachęca więc wszystkich, by odważyli się być sobą i postępować po swojemu, nie oglądając się zbytnio na utarte schematy, konwenanse i opinię innych. Bo przecież dom i dizajn to frajda, dlatego warto podejść do nich z dystansem i "na wesoło".

O tym, jak wielką frajdą może być dizajn, z pewnością przekonają się uczestnicy tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 17-27 października. IKEA przedstawi tam cztery symboliczne obszary odpowiadające różnym aspektom aranżacji domu: kreowanie przestrzeni, gdzie będzie można zobaczyć, jak łatwo dopasowuje się ona do indywidualnych potrzeb dzięki różnego rodzaju ciekawym rozwiązaniom; kreowanie przedmiotu, gdzie każdy będzie mógł poczuć się jak projektant, realizując swoje wizje i zmieniając "zwyczajne" przedmioty w wyjątkowe dzieła; spożywanie, gdzie pokazany zostanie proces przygotowywania posiłków od pomysłu po gotowe danie, wraz ze wszystkimi akcesoriami, które mogą nam w tym pomóc; empatia - przytulne miejsce do relaksu, przynoszące ukojenie i działające na zmysły poprzez kolor, światło i fakturę. Wszystkie obszary ekspozycji łączy idea wspólnego spędzania czasu w domu i nawiązywania bliskich relacji między ludźmi. IKEA pragnie też zachęcić każdego do kreowania w domu przestrzeni dla siebie i bliskich tak, by wszystkim żyło się lepiej na co dzień.

Rozmowa z Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce

Czym jest dla Pani design?
- Dla mnie design oznacza tworzenie przedmiotów ponadczasowych, pięknych i praktycznych, dzięki którym nasze codzienne życie może być łatwiejsze i przyjemniejsze. Design łączy w sobie pewien przekaz emocjonalny i funkcjonalność, a do tego jest zawsze "na czasie". Nasz dom odzwierciedla naszą osobowość. Według mnie dobrze urządzone mieszkanie sprawia, że każdego dnia czujemy się w nim szczęśliwi.

Co Pani rozumie poprzez designerską aranżację wnętrza?
- Designerskie wnętrza są wygodne, a jednocześnie stylowe. Podobają nam się, czujemy się w nich dobrze i jesteśmy z nich dumni. Aranżując nasze domy, możemy spełniać swoje marzenia. Nie raz spotkałam się z opinią, że design jest tylko dla wybranych, tymczasem jest wręcz odwrotnie. Poprzez wystrój wnętrza możemy wyrazić siebie i niekoniecznie musi on być wyszukany - naszą osobowość mogą odzwierciedlać najdrobniejsze szczegóły. Wierzę, że IKEA jest dla wielu ludzi niewyczerpanym źródłem pomysłów na urządzanie designerskich wnętrz.

Do kogo Pani zdaniem skierowane są designerskie meble i akcesoria wyposażenia wnętrz?
- Design nie powinien być luksusem dostępnym dla nielicznych, czego dowodem są m.in. kolekcje IKEA PS oraz IKEA STOCKHOLM. Oferujemy starannie zaprojektowane, estetyczne meble i akcesoria wyposażenia wnętrz w przystępnych cenach, dlatego każdy może mieć w swoim mieszkaniu coś designerskiego. Dizajn to frajda, warto więc bawić się nim, urządzając swój dom.

Jakie designerskie produkty oferuje IKEA? Czym się one wyróżniają?
- Projektanci IKEA muszą brać pod uwagę wiele różnych kryteriów, takich jak przystępna cena, wysoka jakość, ludzkie potrzeby, możliwie najbardziej ekonomiczne opakowanie, surowce, technologia produkcji zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, estetyczny wygląd i komfort użytkowania. To zawsze duże wyzwanie, dlatego tak ważna jest kreatywność i niestandardowe rozwiązania wychodzące poza utarte schematy. Dzięki temu IKEA może się stale rozwijać i inspirować wielu ludzi. W końcu dizajn to frajda, a urządzając nasz dom, możemy nadać mu unikalny charakter!

Więcej na: www.ikea.com/pl

Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce. Zdjęcia: Materiały prasowe IKEA

Kolekcja IKEA STOCKHOLM.

Aranżacja wnętrza IKEA.

Aranżacja wnętrza IKEA.

Aranżacja wnętrza IKEA.

Aranżacja wnętrza IKEA.