HISZPAŃSKI ARCHITEKTONICZNY SZLAK

MAC


16.6.2012

RZECZY

Już niebawem na półkach księgarskich pojawi się pierwsza część serii wydawniczej „Architectourism”, czyli serii przewodników opisujących najciekawsze zjawiska i obiekty powstałe na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Pierwszy przewodnik został poświęcony Hiszpanii. Patronem medialnym publikacji jest "Design Alive".

Przewodnik "architectourism 01 HISZPANIA" stworzyli Bartosz Haduch i Michał Haduch z grupy projektowej NarchitekTURA. Obaj dokonali subiektywnego wyboru projektów ilustrujących bogactwo i różnorodność architektoniczną kraju z Półwyspu Iberyjskiego. Pierwszy z serii przewodników liczy niemal 300 stron, a wszystkie opisane i zilustrowane w nim obiekty czy zjawiska są zaprezentowane w szerszym, okołoarchitektonicznym wymiarze. Autorzy przewodnika przyjrzeli się bliżej stu realizacjom, stworzonym przez 70 pracowni i powstałym w 67 miejscowościach - od minimalistycznych prac Alberto Campo Baezy po rzeźbiarskie formy Franka Gehry’ego.

Poszczególne projekty autorzy postanowili ułożyć funkcjonalnie w ujęciu geograficznym, podając ich adresy oraz współrzędne GPS. Hiszpanię podzielono więc na osiem regionów: Andaluzję, Kastylię i León z Kastylią-La Manchą i Estremadurą, Madryt, Galicię z Asturią i Kantabrią, Kraj Basków z Nawarrą i La Rioją, Katalonię z Aragonią, Walencję z Murcją oraz Wyspy Kanaryjskie z Balearami. Nim jednak rozpoczniemy podróż po niezwykłych regionach Hiszpanii i rozwiązaniach architektonicznych, w przewodniku możemy przeczytać esej wprowadzający, poświęcony architekturze tego kraju oraz jej związkach z sytuacją społeczną, polityczną, kulturową czy ekonomiczną.

Przewodnik poza podstawowymi danymi zawiera również profesjonalne, albumowe fotografie wykonane zarówno przez gwiazdy współczesnej fotografii architektonicznej, jak i autorów książki. Znajdują się w nim także rysunki architektoniczne oraz przygotowywane specjalnie dla serii "Architectourism" syntetyczne szkice odręczne.

Premierę książki wraz ze spotkaniem promocyjnym zaplanowano na 28 czerwca w krakowskim Bunkrze Sztuki. Autorzy przewodnika wygłoszą na nim Wykład zatytułowany "Hiszpańska (r)ewolucja". Początek o godz. 18.00.

Bartosz Haduch, Michał Haduch: "architectourism 01 HISZPANIA", Wydawnictwo ZOCO, 288 stron,
cena: 59 zł.

Więcej: www.architectourism.pl

Przewodnik "architectourism 01 HISZPANIA" stworzyli Bartosz Haduch i Michał Haduch z grupy projektowej NarchitekTURA. fot. Materiały prasowe

Pierwszy z serii przewodników liczy niemal 300 stron. fot. Materiały prasowe

Poszczególne projekty autorzy postanowili ułożyć funkcjonalnie w ujęciu geograficznym. fot. Materiały prasowe