Gościnny Wincent. Niezwykłe miejsce nad Bałtykiem

Willa Wincent otwiera swoje podwoje w samą porę na 90. urodziny budynku, który wzniesiono w 1929 roku z myślą o pensjonacie. O wnętrza zadbali czołowi polscy projektanci, a indywidualną obsługę zapewnia konsjerż znający tajniki Gdyni.

W 2016 roku trzech gdyńskich przedsiębiorców, nieświadomych planów pierwotnej właścicielki, kupiło podupadającą kamienicę na rogu ulic Ejsmonda i Wincentego Pola. Z ksiąg wieczystych oraz archiwów wyłaniały się kolejne elementy historii Willi Leśnej (ulica Ejsmonda wcześniej nosiła nazwę Leśna).

– Budynek obecnej willi Wincent powstał z inicjatywy Marii Kozierowskiej na rogu ówczesnych ulic Bocznej i Leśnej. Miał pełnić funkcję pokoi gościnnych. Niestety wojna pokrzyżowała plany pani Marii, rozpoczynając burzliwy okres w historii kamienicy, która pełniła różne funkcje od koszar po mieszkania kwaterowe w czasach PRL – mówi Kamila Kwiatoń, managerka.

Do pracy nad projektem zaproszono architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego – znanych między innymi z projektów wnętrz dla takich miejsc jak Serio, Haos czy Fedde (zaliczonego niedawno przez „Vogue” do ośmiu najpiękniejszych restauracji w kraju). Inspirację stanowiły dla nich m.in. wystawa o narodzinach Gdyni obecna w Muzeum Miasta, prostota i funkcjonalizm modernizmu oraz wzornictwo lat 30., które stanowiło natchnienie dla polskiego wzornictwa lat 50. i 60.

– Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zrealizować wnętrza praktycznie bez sztucznych materiałów i imitacji. Odratowaliśmy oryginalną klatkę schodową, a większość elementów wystroju powstała na zamówienie, łącznie z takimi detalami jak parapety i progi z lastryko – mówi projektant Maciej Ryniewicz. – Dzięki współpracy z Politurą pozyskaliśmy meble projektanta Edmunda Homy, w tym jedyny egzemplarz jego krzesła z rogami.

Willa Wincent odróżnia się od pokoi na wynajem oraz komercyjnych hoteli nie tylko wystrojem, ale również domowym ciepłem, o które zadbali właściciele i projektanci, a kultywuje je obsługa oraz indywidualnym podejściem do gości. – Gdynia jest znana z jakości życia i zadowolenia mieszkańców – wspomina Klawoń. – Chcemy naszym gościom zdradzać sekrety tego sukcesu. Dzięki funkcji konsjerża możemy do indywidualnych upodobań odwiedzających dopasowywać co warto w Trójmieście zwiedzić, czego doświadczyć, czy gdzie zjeść.

W budynku mieszczą się 24 pokoje – od kompaktowych pokoi dla osób podróżujących w pojedynkę po apartamenty z prywatnym tarasem, z którego rozciąga się widok na zatokę.

Więcej na: www.willawincent.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

LUIS Mexicantina. Modernizm w roli głównej

LUIS Mexicantina

Gdynia | 11 września 2020

Najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne 2020 roku

Symbol stolicy z francuską duszą

Victoria na nowo

Warszawa | 5 czerwca 2019

Apartamenty Sofitel Warsaw Victoria w nowej odsłonie.

Harmonijne połączenie chińskiego art deco z europejskim designem

Mieszanka kultur

Kraków | 4 maja 2019

Art deco w chińskim wydaniu: nowy brand na hotelowej mapie Europy.

Legendarny warszawski drapacz chmur Prudential znów czynny!

Powrót legendy

Warszawa | 24 stycznia 2019

Legendarny drapacz chmur znów czynny! A w nim Hotel Warszawa.

Pensjonat jak z bajki! Ten utopijny świat może być Twój

Bajkowy świat

Guilin | 20 stycznia 2019

Pensjonat jak z bajki! Ten utopijny świat może być Twój.